Ett hemskt och alldeles underbart 2008

Foto: Fotograf saknas!

Uppsala2009-01-09 07:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.
KRÖNIKA. Då var det nytt år. 2009. Tänk vad tiden går. Lika bra kanske. 2008 var nämligen ett väldigt märkligt år.
Jag fyllde trettio. När man är trettio ska man vara vuxen. Man ska veta vad en styrränta är, kunna laga och stava till bouillabaisse och alltid ha våtservetter i handväskan. På sin fest ska man ha på sig en lagom sexig klänning (inte kortare än till knäna och det ska inte finnas nån risk att brösten ramlar ur. Med tanke på att trettio års gravitation börjar göra sitt krävs det ett jordskalv för det, men ändå). På min födelsedag fick jag en fin present av jobbet. Och så fick jag sparken. Det var ju lite annorlunda.

Uppsalakanalen City 106,5 lades ner och eftersom det inte direkt kryllar av radiojobb så började jag fundera på om jag kunde något annat. Jag spenderade en hel del tid på Ackis när jag var liten. Minns speciellt den där roliga trumpetfiguren på barnsjukhuset, så något inom sjukvården kanske kunde vara något. Men bara om folk inte går sönder. Jag tror starkt på att blod gör sig bäst på insidan av människokroppen.
Elitidrottare verkade också roligt, så jag stack till toppen av Åreskutan för att åka lite utför. Anja Pärson får det att se väldigt lätt ut. Svisch, svisch och så gör man sälen och får medalj av en glad tysk med koskälla. Men det var ju jättesvårt! Jag ramlade 23 gånger, trodde att jag skulle åka över kanten och dö och ringde till slut Åre taxi. Jag grät och de skrattade. Och skrattade. Och så skrattade de lite till, men slut kom de och hämtade mig halvvägs upp i backen.

Så jag gav upp det där med vårdandet och idrottandet och skickade i väg en jobbansökan till Mix Megapol. Gick på intervju och var så nervös att jag kallade min chef Åsa för Gåsa.
Men jag fick det. Herregudihimlen jag fick det.
Lilla jag. I Stockholm. Adam och Gry och 700 000 lyssnare. Och fortfarande inga våtservetter.
Jag hoppas att ditt 2009 blir helt fantastiskt. Det är nog bra att inte veta vad som kommer att hända. Blir det hemskt så slipper man oroa sig. Och ibland kan det hemska leda till något alldeles, alldeles underbart.


MIN HELG

Fredag
Vill gå ut och äta. Läste i förra numret av City att Indian night fick stänga för att det var hälsofarligt att äta där. Efterträdaren heter Nangijala, det vill säga platsen man, enligt Astrid, kommer till när man dör. Vilka andra namnförslag hade de? Ehec?

Lördag
En helt obokad härlig lördag! (förutom att jag måste tvätta, handla, byta en tröja och städa. Men ändå)

Söndag
Ska jag ut på stan och köpa kläder till företagets kickoff om två veckor. Hade hoppats på en weekend till solen. Vi ska till Sälen. Vet du hur man skriver ett testamente?

Läs mer om