Anders Widmark står för manus och musik plus att han har regisserat tillsammans med Anna Maria Hutri och Roger Westberg. Widmark har också en stor roll i filmen.
– Handlingen kretsar kring den tioåriga flickan Moa som vill jobba med musik i likhet med sin pappa, en pianist vid namn Anton Widebeck. Han får sparken från tv-programmet "Väder vi minns" och stöttas av dottern som har en plan för framtiden, berättade Anders Widmark för UNT i november i fjol.
I filmen medverkar bland andra Helen Sjöholm, Claes Malmberg, Ace Wilder och tolvåriga Uppsalaflickan Victoria Rönnefall. Anders Widmark beskriver sin debut på vita duken som en musikalfilm. "A Music Story" går upp på Filmstadens (tidigare SF:s) biografer 14 juni.