TorktÄliga mögelsvampar frodas i ett varmare klimat och hotar i allt större utstrÀckning antika möbler, dokument och textilier Àven i Sverige, sÀger biologen och mögelexperten Johan Mattsson, konsult med speciell inriktning pÄ antikvariska mögelproblem.
ââFörra veckan var jag och sĂ„g pĂ„ ett altarskĂ„p frĂ„n 1600-talet. DĂ€r upptĂ€ckte vi mögelpĂ„vĂ€xt som var frĂ„n i Ă„r eller möjligen frĂ„n i fjol och det visar ju att det Ă€r nĂ„got som har kommit pĂ„ senare Ă„r, sĂ€ger han till Kulturnytt.
Kyrkor, som sÀnker temperaturen pÄ grund av ökade kostnader för uppvÀrmning, har tidigare fÄtt mer problem med mögel.
I Danmark startade nyligen ett forskningsprojekt om den typen av mögel. Men det finns inga planer pÄ liknande studier i Sverige.