Mer queerkonst till Uppsalas offentliga rum

Under en digital vernissage invigdes utställningen "Under samma regnbåge" på Uppsala Konstmuseum. En samling verk valda av ungdomar från S.A.G.A.-gruppen (Sexuality And Gender Acceptance) i samarbete med Offkonsten!.

Från vänster: "Stations" av Fredrik Brånnstad, "Brown femme" av Alejandro Montero Bravo

Från vänster: "Stations" av Fredrik Brånnstad, "Brown femme" av Alejandro Montero Bravo

Foto: Uppsala kommun

Konst2020-12-09 07:00

Uppsala kommun har bestämt sig för att ha en större bredd i den offentliga konsten. Offkonsten! som vanligtvis håller hus i Stadsteaterns lokaler, har arbetat tillsammans med ungdomar från S.A.G.A.-gruppen. Ungdomarna har fått tycka till och välja ut 29 verk till utställningen. UNT tog del av den digitala vernissagen där ungdomarna berättade om den konst de valt.

Josh Rasmussen valde verket "Nyfikenhet" av Uppsalakonstnären Natascha Dahnberg:

– Jag känner att verket talar till mig på flera nivåer. Jag känner att konstverket talar mycket till mig på en personlig nivå.

Mathew Elenius valde ett konstverk av Alejandro Montero Bravos, "Brown femme":

– När jag tittar på den ser jag det som att spännbanden i målningen är samhället, normen, för hur du blir sedd och hur du förväntas vara. Även om samhället håller fast en, som spännbandet gör med tyget i verket, känner jag: Du kan inte stoppa mig, du kan inte säga till mig vad jag är eller inte är.

För Elvis Jyrenfors symboliserar verket "Stations" av Fredrik Brånnstad de självupplevda svårigheterna kring att komma ut som transperson.

– Jag har valt en målning med en svart dörr och ett rutigt golv under. Det svartvitrutiga golvet symboliserar normen, som till exempel cispersoner, de går inte igenom samma saker som en transperson. Att gå in i den svarta dörren i målningen är väldigt läskigt, säger Elvis Jyrenfors.

Katarina de Verdier är bildpedagog och arbetar på Offkonsten!

– Syftet med Offkonsten! är att visa processerna kring offentlig konst. Det är extra viktigt att offentlig konst speglar allas verklighet och tillvaro. Efter utställningen kommer konstverken att hitta sina platser i bland annat skolor och äldreboenden, säger hon.

S.A.G.A är en förening i kommunens regi som startades 2015 av fritidsledaren Heidi Rasmussen. 

– Vi träffas varannan söndag på Brantingsgården i Uppsala. För oss har det betytt jättemycket att få in hbtq i konsten. Att ungdomarna får känna tillhörighet och får förmedla detta till andra, till besökare som ser konsten, det är viktigt, säger hon.

Utställningen har gjorts i ett samarbete mellan Uppsala kommun, Region Uppsala och S.A.G.A-gruppen.
Galleri Offkonsten! drivs i ett samarbete mellan Uppsala kommun och Region Uppsala för att visa 
processer kring offentlig konst. Urvalet av konst från utställningen kommer från Uppsala kommun och Region Uppsalas samling av offentlig konst. Uppsala kommun har även gjort nyinköp i samband med utställningen.   

Utställningen pågår till och med 21 februari.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!