60-talet projekt i Uppland fick bidrag

Omkring ett 60-tal uppländska projekt har fått pengar från Framtidens kultur. Bland dem Stordammens skola i Sävja, som fått en halv miljon kronor för att marknadsföra sin värdegrund.

Kultur och Nöje2005-02-16 00:00
För pengarna gjorde skolan en film, som visar skolans sätt att ­arbeta med demokrati och värdegrund.
Ett annat stort Uppsalaprojekt, som fått 700 0000 kronor, är Rötter och vingar, dansprojekt för ungdomar vid Gottsunda teater.

Enskilda personer kan söka
Även enskilda personer kan söka och få pengar. En av dem som lyckats är klädkonstnären Vanja Brunzell med sitt projekt En klädsam historia. Hon sökte och fick 125 000 kronor, som var tänkt som en del av finansieringen av en utställning och en bok om historisk inspiration till kläder i dag.
Alla projekt, som tilldelas pengar av stiftelsen, ska redovisas när de är genomförda. Årets ansökningstid för bidrag från Stiftelsen Framtidens kultur går ut 4 mars. Beslut om bidrag fattas vid två tillfällen, 7 och 28 september.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!