På kvällens konsert i Uppsala Konsert & Kongress med Uppsala Kammarorkester har sångsolisten ersatts p g a halsinfektion.
Barytonen Gabriel Suovanen, som är en väletablerad konsert- och operasångare, kommer istället att sjunga Sibelius sånger på denna jubileumskonsert.
- Det är fantastiskt att vi har fått tag i en så bra ersättare på så kort varsel, säger orkesterchef Mona Gunnarsson.
Gabriel Suovanen har efter studier i Helsingfors och Stockholm, varit ”Artist in resicence” vid Sveriges Radio P2. Han har bl a haft flera engagemang vid Kungliga Operan i Stockholm , är en återkommande gäst vid Komische Oper i Berlin och har engagerats vid Nationaloperan i Helsingfors. Gabriel Suovanen är efterfrågad som solist i konsertsammanhang och har tilldelats många utmärkelser.