Hon vann UNT:s snapsvisetävling

En glad vinnare, Uppsalabon, Ulla Beckman Sundh, tar emot första priset i UNT:s snapsvisetävling. Visan som heter "Nöjd" kom hon på under en promenad hem från jobbet.

Kultur och Nöje2016-04-30 12:15

Hon tycker visan är viktigare än snapsen och att ord är kul, och det har hon gjort ända sedan hennes farmor läste svenska folksagor för henne som barn. Till festliga tillfällen blir hon ofta ombedd att skriva sångtexter. Hon har även samarbetat med Uppsalaartister som Ako och Grosse, och Leif Österlund. Men "Nöjd" är hennes första snapsvisa:

Uppsala växer på bredden och höjden,

och det blir trångt, och trafiken står still,

men utan bil blir du lätt till en nöjd en,

då kan du tuta hur mycket du vill.

(Melodi: Det var på Capri vi mötte varandra)

– Ordet Uppsala skulle ju ingå och ämnet skulle vara aktuellt, vid en korsning såg jag en bilkö och husbygge intill, det inspirerade mig, säger Ulla Beckman Sundh, som inte bara gillar text utan även tycker musik är underbart och spelar flera instrument.

Fuskar, säger hon själv, men instrumenten är piano, valthorn och ukulele.

Valthorn har hon lärt sig som vuxen och numera spelar hon i Uppsala blåsorkester,

– Det är väldigt kul att lära sig något nytt som vuxen och att vara nybörjare. Förutom att man aldrig ångrar en förverkligad dröm ger det fina insikter.

Vad utmärker en bra snapsvisa?

– Det är mycket enkelt, säger Christina Mattsson, som skrivit flera böcker om snapsvisor och sitter med i juryn.

– Den ska vara kort, ha en välkänd melodi, som alla känner igen, och en rolig knorr som gärna får vara dubbeltydig.

Och allt detta ansåg juryn att Ulla Beckman Sunds visa har. Dessutom en till poäng: ordet Uppsala går att byta ut mot vilken två-stavig ort som helst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!