"Jag hoppas Uppsalas kultur sprider sig"

KULTUR PÅ 00-TALET. Kristofer Jönson, gitarrist och sångare i Uppsalabandet Jeniferever, svarar på frågor om kulturlivet under 00-talet.

Kultur och Nöje2009-12-31 08:08
Vilket är ditt starkaste kulturminne från 00-talet?
Esbjörn Svenssons bortgång förra året. En fantastisk musiker och
kompositör som ligger mig väldigt nära hjärtat och som garanterat hade levererat vacker musik även under kommande decennium. Esbjörns musik har följt med mig länge och varit en stor inspiration för mig, så tårarna var inte långt borta när jag fick veta om hans bortgång. Hans sista spelning i Uppsala på flygelinvigningen på UKK 2007 var ett väldigt fint avslut på
E.S.T:s långa tradition av Uppsalaspelningar.

Hur ser du på utvecklingen inom kulturlivet i Uppsala och Uppland under 00-talet?
Jag tycker att för varje år som gått under 00-talet (och även så långt jag kan minnas innan dess) så har de olika scenerna utvecklats framåt både i kvalité och utbud. Jag är ju aktiv mest inom musikscenen och där har mängden artister blivit större och därav har det även kommit fram mer bra musik för varje år som gått. Även bredden är större nu tycker jag.
Det har även blivit bättre och fler scener/spelställen än för
till exempel tio år sedan. En stor del av anledningen till att det gått framåt är förstås, som i resten av värden, att teknikutvecklingen har gjort produktion och distribution av musik samt spridning av information mycket enklare. Nu kan den ske utan att en tredje part som till exempel ett skivbolag behöver vara inblandad.

Välj tre bästa uppländska verk under 00-talet framförda eller producerade i Uppsala/Norduppland.
Jag har för dålig koll på övrig lokal konst/kultur, så jag väljer tre skivor som är skrivna och/eller inspelade i Uppsala under 00-talet som ligger mig varmt om hjärtat och som jag tycker att alla bör lyssna på.
Rickard Jäverling - Two Times Five Lullaby (Album)
Promise And The Monster - Transparent Knives (Album)
Caterpillar Ghost - My Beautiful Revolution (EP)

Vad hoppas du på inför nästa decennium?
Jag hoppas att utvecklingen fortsätter framåt i minst samma takt och att folk fortsätter vara kreativa och innovativa och producera bra verk i alla genrer. Det är dags att Uppsalas konst och kultur sprider sej längre utanför stadens gränser än Stockholm. Det finns faktiskt en hel värld som bör ta del av all bra musik, poesi, teater etc som kommer härifrån. Uppsala är en väldigt kulturrik stad och jag tycker det är på tiden att även folk utifrån får reda på det.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!