London nästa för Östervålagrupp

Framgångarna fortsätter för Östervålabandet Safemode. Efter turnéer i Sydamerika och Europa vann de musiktävlingen Red Bull Bedroom Jam med studiotid i London som pris. Framgångarna har enat bandet som nu ser fram emot sitt andra album.

Det blev en till förstaplats för framgångsbandet Safemode när de tävlade i Red Bull Bedroom Jam den 8 december.

Det blev en till förstaplats för framgångsbandet Safemode när de tävlade i Red Bull Bedroom Jam den 8 december.

Foto: Bild från Red bull.

Kultur och Nöje2011-12-29 08:02

De gick vidare bland 200 tävlande band till att bli ett av fyra att slåss om första platsen. Och när Sverigefinalen av Red Bull Bedroom Jam hölls på Debaser Medis i Stockholm den 8 december var det killarna från Östervåla som tog juryn med stormsteg. Men till en början tävlade Safemode utan att ens veta om det, allt tack vare bandets ljudkille.
- Han anmälde oss i smyg och sa ingenting förens efter halva tävlingen, säger bandets sångare Tjet Gustafson.

I juryns motivering stod, förutom en rad vitsord, att Safemode är det band i tävlingen man skulle vilja se på scen i 45 minuter. Och att det var stora namn inom musikindustrin, Andres Lokko, Patrik Forshage och Anders ”Moneybrother” Wendin, som utsåg tävlingens vinnare gjorde segern än viktigare.

Det har ju hänt en del sedan ert debutalbum släpptes (2010). Hur har ni utvecklats som band?
- Vi är definitivt mycket mer enade som band nu. Det har hänt så mycket sedan starten med Sydamerika- och Europaturnéer, spelningar på festivaler och annat. Jag har inget svar på varför det har gått så bra för oss, det är bara att hänga på, svarar Tjet Gustafson.

Trodde ni att ni skulle vinna hela tävlingen?
- Som svensk ska man väl inte säga att man är bra, men nog trodde vi att vi hade en chans i alla fall.

I början på det nya året kommer grabbarna i Safemode att utnyttja sitt förstapris, nämligen tre dagars studiotid i London. Där ska de börja arbetet med det nya albumet, som man hoppas ska vara inspelat och klart i mars för att sedan kunna släppas under hösten. Bandmedlemmarna är fast beslutna att komma ut med sitt nya album under 2012 även om de inte vill hetsa fram resultatet.
- Att släppa ett album bara för att släppa ett album är ju som att skjuta sig i foten, då får det hellre ta lite tid. Men klart ska det bli, det är dags nu, säger Tjet Gustafson.

Förutom vinsten blev bandet utvalt att spela live på Sonispheres officiella efterfest, där bland andra idolerna Slipknot och in Flames fanns i publiken.

Safemode

Östervålabandet Safemode bildades 2007 och 2009 vann de musiktävlingen Rockkarusellen.
Året efter kom debutalbumet For a better tomorrow och sedan dess har medlemmarna hunnit med såväl festivalspelningar som Sydamerika- och Europaturnéer. Bandet består av Tjet Gustafson (sång, screaming), Johannes Karlsson (trummor), Sebastian Sander (bas), Juuso Savolainen (gitarr) och Robin Ahnlund (gitarr).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!