Mångsysslande mangatecknare
Manga har blivit allt mer populärt i Sverige de senaste åren. Tecknaren och illustratören DoraJen, som bor i Uppsala tillhör den Stockholmsbaserade mangastudion Yokaj, som sysslar med allt från att teckna skolkalendrar till att utveckla spelidéer.
DoraJen, som är 19 år, har alltid varit intresserad av att teckna och att det blev just manga föll sig naturligt eftersom serierna alltid varit en del av hennes liv.
Foto: Linda Forsell
Hennes artistnamn DoraJen kommer från en mangafigur som heter Doraemon och har en ficka till en annan dimension ur vilken han kan ta fram vad som helst.
- Vi var i Malmö en gång och mina vänner frågade efter olika saker och jag råkade ha varje grej i min ficka. Då började jag kallas DoraJen. Jen har något med mitt namn att göra, avslöjar hon.
Manga förknippas ofta med en speciell teckningsstil där figurerna har stora ögon. Men ordet manga betyder egentligen bara "serie" på japanska. Även Bamse är manga i Japan. De stora ögonen kommer sig egentligen bara av att många tecknare ritar figurer med stora ögon, men det betyder inte att det är mer eller mindre manga. DoraJen framhåller istället karaktärernas utveckling som något som skiljer manga från europeiska och amerikanska serier.
- I exempelvis Batman så händer det inte så mycket nytt, säger hon. Det kommer nya skrurkar som Batman slår ned och sedan kommer det nya skurkar som han också slår ned och så vidare. I mangaserier blir karaktärerna äldre och genomgår olika faser och utvecklingsstadier i livet.
Dör de också?
- Det händer, men ofta slutar serien innan de dör, säger DoraJen.
Yokaj, som är Sveriges första mangastudio, har hittills gett ut fyra böcker. En antologi med egna serier, en kalender och två handböcker om hur man tecknar manga. Samtidigt gör de också illustrationer på uppdrag. Den mest sedda är antagligen Yokajs illustration av Carolina Klüft under friidrotts-vm i Osaka i somras. Studion ligger också bakom omslaget till forne Latin Kings-rapparen Dogge Doggelitos soloalbum Superclasico som släpptes i höstas.
Men Yokaj Studio arbetar också med dataspel och vann pris på Swedish Game Award för bästa spelidé med gratisspelet Sumo. Spelet går ut på att två personer håller in en varsin knapp på ett tangentbord och ska försöka få den andra att släppa knappen, till exempel genom att knuffa honom eller henne. Själva spelmomentet utspelar sig alltså utanför datorn.
Just nu jobbar DoraJen i genomsnitt en halv dag i veckan samtidigt som hon pluggar (vad är hemligt), men hon hoppas på att det ska bli mer. Att manga ska bli lika stort som i Japan är orealistiskt, men trenden pekar klart uppåt.
- Förhoppningen är att jag någon gång i framtiden ska kunna leva av det, säger hon.
Yokaj Studio
Yokaj Studio är Sveriges första mangastudio och har vunnit flera priser. Förutom priset för bästa spelidé på Swedish Game Award 2006, även Mangatalangen 2006 och klassen Student Adult Manga/Storyboard på International Manga & Anime Festival (England) 2006.
Yokaj Studios består av illustratörerna och tecknarna Yosh, Soya, DoraJen och Kajfa. Alla fyra med rötterna i Hongkong.
Yokaj Studio är Sveriges första mangastudio och har vunnit flera priser. Förutom priset för bästa spelidé på Swedish Game Award 2006, även Mangatalangen 2006 och klassen Student Adult Manga/Storyboard på International Manga & Anime Festival (England) 2006.
Yokaj Studios består av illustratörerna och tecknarna Yosh, Soya, DoraJen och Kajfa. Alla fyra med rötterna i Hongkong.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!