Mikael Jansson – mogen skivdebutant

Hallå där ... Mikael Jansson, Uppsalasångaren som nyligen skivdebuterade med albumet "The Silver Bible" med musik av Horace Silver.

Mikael Jansson

Mikael Jansson

Foto: Jenny Svennås-Gillner

Kultur och Nöje2018-03-05 09:56

Varför blev det Horace Silver?

– Det är en väldigt kul jazzkompositör som passar mig och min röst. Hans mamma hade rötterna i den amerikanska gospelmusiken, pappan kom från Kap Verde och bidrog med portugisiska och afrikanska rytmer. Det blev en fin blandning.

Och så fick du till en skön albumtitel med Uppsalakoppling!

– Ja, det blev så. Först tänkte vi döpa plattan till "Pieces of Silver", men det visade sig att det finns en grupp i Skåne med det namnet och som också spelar musik av Horace Silver.

Din röst står onekligen i centrum på plattan. Kompet är ganska minimalistiskt?

– Ja, men det är riktigt duktiga musiker: Daniel Lantz på keyboards, Jonne Bentlöv på trumpet och flygelhorn, och Andreas Hellkvist på Hammondorgel.

Du väntade med din skivdebut tills du nästan hunnit fylla 62?

– Det stämmer. Jag konstaterar att min livstid sammanfaller med den moderna skivutgivningens uppgång och avveckling. När jag föddes kom det fortfarande 78-varvare, nu är det ju digitalt och strömmat som dominerar på skivans bekostnad.

Fotnot: Horace Silver (1928–2014) var en amerikansk jazzpianist, kompositör och orkesterledare. Han ses bland annat som en av pionjärerna inom bebop.

.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!