19.40:
Visningen av filmen från Bob Hunds opera är över. Resturangen kommer nu servera Bob Hund-burgare och Bob Hund-shakes. Men i övrigt väntar nu alla på att klockan ska bli 22 och den utsålda salen ska fyllas med folk för spelningen. Den heter Kan jag låna av dig? då bandet sålde sina instrument för några år sen och nu lånar ihop utrustning från lokala musiker inför varje spelning.
17.40:
Första delen av den långa Bob Hund - dagen avslutades precis med en stor applåd. I över en timme har hundratals personer tittat på en stumfilm med ganska oklar handling, men akompanjerad av välskriven musik. Om 40 minuter börjar en gratis visning av Bob Hunds opera, inspelad i Malmö, i stora salen på UKK. Nu kan man handla Bob Hund-prylar eller kolla på installationerna i huset.
Det ges bort bob hund-skivor i foajén. Många glada läten från de som upptäcker det.
15.40: Om tjugo minuter börjar Människa med filmkamera, en stumfilm som Bob Hund skrivit ny musik till och som de kommer framföra live till filmen.
Men sedan klockan 12 har hela UKK förvandlats till en enda stor Bob Hund-installation. I foajén spelas bandets olika avslutningsackord upp och ett stort tygstycke med bandets logga på har hängts upp. I ett av rummen finns en ljudinstallation, där Thomas Öberg, Bob Hunds sångare, bland annat frågar vems rum det är och uppmanar lyssnaren att ta över rummet. I baren säljs Bob Hund-öl, som de allra flesta sippar av medan de upptäcker vad som erbjuds. Lokalerna fylls sakta upp med förväntansfulla besökare.