"Ny UKK-vd utses före sommaren"

Rekryteringen av ny vd för UKK drar ut på tiden. "Förhoppningen är att vi kan presentera ett namn före sommaren", säger Wolkert Wolkert, ordförande i UKK:s styrelse.

Styrelseordförande Wolkert Wolkert räknar med att kunna presentera en ny vd för UKK före sommarsemestrarna.

Styrelseordförande Wolkert Wolkert räknar med att kunna presentera en ny vd för UKK före sommarsemestrarna.

Foto: Magnus Hörberg/Madeleine Andersson

Kultur och Nöje2020-02-03 09:46

Hösten 2019 blev turbulent för Uppsala konsert & kongress. I september meddelade dåvarande vd Lena Åberg Frisk att hon lämnar posten med omedelbar verkan. Den 1 november tog Walter Brolund över som tillförordnad vd i väntan på att en permanent högsta chef skulle vara på plats. 

Då uppgav Niclas Malmberg (MP), dåvarande styrelseordförande, att en ny vd skulle kunna presenteras i februari. Men bara ett par veckor senare hoppade Malmberg av sitt uppdrag och ersattes i december av partikamraten Wolkert Wolkert.

– Det blev ett omtag när jag kom in. Nu har vi kommit så långt att vi upphandlat ett rekryteringsbolag och utsett en rekryteringsgrupp inom styrelsen, säger Wolkert Wolkert. 

Firman heter Source och i rekryteringsgruppen ingår Wolkert Wolkert och styrelsens vice ordförande Hans Birger Ekström (M). Arbetet sker i samarbete med Uppsala kommuns HR-funktion.

– Närmast ska vi ha ett styrelsemöte 12 februari då vi fattar beslut om kravprofilen för den nya vd:n. Därefter läggs annonsen ut. Planen är att vi ska fatta beslut om vem som får tjänsten före sommarsemestrarna. Det är en tidsplan som jag tror kommer att hålla, säger Wolkert Wolkert.

Hur kravspecifikationen på den nya chefen för UKK ska se ut vill Wolkert Wolkert inte kommentera innan kravprofilen presenterats i styrelsen. Klart är i alla fall att den nya vd:n, i likhet med Lena Åberg Frisk och Walter Brolund, också ska fungera som konstnärlig ledare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!