Onödig fyra

Det här är den fjärde filmen om världens mest kända kannibal Hannibal Lecter. Men den första filmen i sviten, När Lammen Tystnar med Anthony Hopkins och Jodie Foster i huvudrollerna, känns långt borta. Hannibal Rising har urvattnats till ett sällan skådat tragikomiskt spektakel.

Franske Gaspard Ulliel som Hannibal Lector.

Franske Gaspard Ulliel som Hannibal Lector.

Foto: The Weinstein Company

Kultur och Nöje2007-02-16 00:00
Frågan är hur Hannibal blev en bestialisk mördare? Tyvärr är svaret i filmen om hans liv lika platt som bisarrt. Platsen är Litauen under brinnande krig. Hans föräldrar dödas under en flygattack och han tar på sig ansvaret för sin lillasyster Mischa. Men det dröjer inte länge förrän ett gäng hungriga krigsförbrytare tar sig in i hemmet och inser att det enda som finns att äta är just barnen. Medan hans syster hamnar på fatet lyckas han själv fly, men svär på att hämnas hennes död.

Efter en längre vistelse på ett barnhem söker Hannibal upp sin enda levande släkting, sin japanska faster, som ger honom beskydd. Samtidigt börjar han läsa medicin och som ni förstår får han nytta av sina anatomiska kunskaper i sin hämnd.
Regissören Peter Webber sparar inte på låtsasblodet eller inälvorna. Ändå blir det aldrig spännande.
Huvudrollsinnehavaren Gasparo Ulliel har lika mycket utstrålning som en stenvägg. Bättre är Gong Li, som får dra hela lasset själv.
Hannibal Rising är inget annat än en två timmar utdragen hämndresa som saknar trovärdig grund.
Hannibal Rising
FILMSTADEN
Regi: Peter Webber
Manus: Thomas Harris efter sin roman. Foto: Ben Davis. I rollerna: Gaspard Ulliel, Gong Li m fl.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!