Originellt om manlig vänskap

I love you man är en befriande rolig och ovanlig film om manlig vänskap. Paola Langdal gillar.

Jason Segel och Paul Rudd spelar de nyblivna kompisarna Sydney och Peter. Rashida Jones gör rollen som Peters flickvän Zooey, som får stå tillbaka för grabbarnas nyfunna vänskap.

Jason Segel och Paul Rudd spelar de nyblivna kompisarna Sydney och Peter. Rashida Jones gör rollen som Peters flickvän Zooey, som får stå tillbaka för grabbarnas nyfunna vänskap.

Foto: UIP

Kultur och Nöje2009-05-29 10:07
Den schysta fastighetsmäklaren Peter Klaven friar till sin flickvän Zooey och kommer till en obehaglig insikt. Medan hon aaahhaaar och iiiaaar över sina stora diamantring och ringer varenda tjejkompis hon kan hitta i telefonboken för att dela detaljer inser Peter att han inte har en enda kompis att prata känslor med. Detta blir en obalans i det annars felfria förhållandet och Zooey engagerar alla i sin närhet för att hitta vänner till sin stackars ensamma man. Men efter flera manliga kompisdejter inser Peter att han inte passar in på vare sig pokerkvällar eller ölrundor.

Det är först när han kommer i kontakt med den bohemiska Sydney på en husvisning som livet tar en ny vändning. Sydney är Peters raka motsats, han lever för dagen i Venice beach, jammar gitarr hemma i sitt vardagsrum, dricker öl när han känner för det och har nya brudar varje dag. Snart är Peter uppslukad av sin nya manliga vänskap och Zooeys förtjusning över att Peter äntligen hittat en best man till bröllopet byts ut till svartsjuka.

I regi av John Hamburg som bland annat regisserat succékomedin Along came Polly och skrivit manus till Zoolander är I love you man befriande rolig. Den är framför allt vassare där skämten skruvats till ytterligare med en allvarligare underton. Det är förmodligen därför som de stora skådespelarna Hamburg tidigare arbetat med som Jennifer Aniston eller Ben Stiller inte finns med i rollistan. I stället bärs historien upp av relativt okända skådespelare, vilket gör att filmen känns mer trovärdig och inte så förutsägbar.
I love you man
Regi: John Hamburg
Filmstaden. Manus: John Hamburg & Larry Levin. Foto: Lawrence Sher. Musik: Theodore Shapiro. I rollerna: Paul Rudd, Rashida Jones, Sarah Burns, Greg Levien, Jane Curtin, m fl
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!