Ungdomssymfonikerna lÀggs ned

Minskade bidrag tvingar Musik i Uppland och Musik GÀvleborg att lÀgga ned Ungdomssymfonikerna, ett samarbete mellan de tvÄ lÀnsmusikorganisationerna.

Kultur och Nöje2007-02-22 16:09
Ungdomssymfonikerna bestÄr av ca 50 ungdomar mellan 14-20 Är frÄn hela GÀvleborgs lÀn och Uppsala lÀn.
- Med mycket kort varsel har staten sÀnkt Ärets anslag till lÀnsmusiken med 3 procent och det tvingar oss till drastiska ÄtgÀrder, sÀger Kenneth Johansson chef för Musik GÀvleborg. Det Àr verkligen trist att lÀgga ned en sÄ bra verksamhet för ungdomar, men vi har inget val.
- Det kÀnns tungt, vi har precis gÄtt ut till ungdomarna med Ärets spelplan dÀr vi bland annat Àr bokade till invigningen av Uppsalas nya konserthus i höst sÀger Göran KÄver, lÀnsmusikchef i Uppsala.

Bakgrunden till det minskade bidraget Àr den sÄ kallade momsfrÄgan. MÄnga orkestrar, teatrar och lÀnsmusikorganisationer har efter den numera bekanta momsdomen i RegeringsrÀtten fÄtt tillbaka tidigare inbetald moms. Som en konsekvens av detta beslutade regeringen strax före jul att minska bidragen till dessa institutioner för att neutralisera momseffekten.
KulturrÄdet - som hanterar bidragen - meddelade i mÄndags att man minskar Ärets bidrag till lÀnsmusiken med 3 procent.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!