- Det är ett lätt och sprudlande stycke. Det är en väldig skjuts i det, säger tonsättaren på väg in till första repetitionen med full orkester i Konserthuset.
Hon har kommit med tåg från Stockholm, med sitt tredje barn sovande i vagnen och partituret stadigt på plats under skötväskan.
Lilla Alma är född i midsommartid. Det var alltså en höggravid tonsättare, redan tvåbarnsmor, som skulle orka och hinna få sitt verk klart.
- Jag var trött och lite orolig. Men det här stycket gick betydligt lättare att skriva än den cellokonsert jag skrev innan.
Tebogo Monnakgotla är född och uppväxt i Uppsala, flyttade till Musikhögskolan i Piteå, tog examen som cellopedagog, fortsatte till Kungliga Musikhögskolan i Stockholm för att gå kompositionslinjen och gick därefter en diplomutbildning i komposition.
Dubbla utbildningar?
- Det är vi många som har, säger hon.
Att hon själv är cellist, var ingen fördel när hon tidigare i år skrev cellokonserten, snarare tvärtom.
- Jag tog för mycket hänsyn till cellon och fick börja om på stycket fyra gånger. Det har aldrig hänt mig tidigare. Att sedan skriva för Kammarorkestern kändes befriande.
Beställningen fick hon av Musik i Uppland vid nyår. Med cellostycket på arbetsbordet och en ny beställning nästan parallellt, fick hon jobba intensivt.
- Men jag tycker det är skönt när det går ganska fort från beställning till färdigt stycke, säger hon.
Tebogo Monnakgotla "ser" musiken inom sig. Ibland planerar hon ett nytt
stycke i huvudet, andra gånger ritar hon musiken som en tidslinje och en grafisk bild innan hon börjar själva notationen.
- Jag har bilder i huvudet av densiteten, färger, tjockleken, sprödheten, säger hon. A dream within a dream är... brons, guldbrons, ganska skirt. Och ett flöde.
Ungefär tolv minuter tar stycket. Bortsett från repetitionsdagarna i Uppsala denna vecka är Tebogo Monnakgotla barnledig fram till våren 2012. Hon har kunnat försörja sig som tonsättare de senaste åren, något som inte är en självklarhet i branschen. Förutom det arbetet, sitter hon sedan i våras som ledamot i Statens kulturråd.
Vid torsdagens konsert framförs också Konsert för två pianon och orkester av Francis Poulenc och Johannes Brahms Symfoni nr 3 i F-dur. Pianosolister är Terés Löf och Johan Ullén, dirigent Paul Mägi.