Varje år fördelar Sjöhistoriska museet bidrag till bevarandet av svenska fartyg som är kulturhistoriskt värdefulla. År 2025 går 1,5 miljoner kronor till renoveringar av 18 kulturhistoriskt värdefulla fartyg runt om i landet.
Ett av dem har hemmahamn i Uppsala. Det är segelfartyget Sunbeam, som får 100 000 kronor för byte av akterstäv. Bidraget blir en del i en större renovering med budget på närmare miljonen, till större delen finansierad av ett privat arv.
Sunbeam byggdes 1905 i Lowestoft på Englands östkust. Fartyget användes för seglande trålfiske på Nordsjön fram till 1937. Då hade ångdrivna fartyg tagit över det storskaliga fisket och Sunbeam såldes till Sverige, för att sedan användas till sillfiske utanför Island.
Fartygets historia är fylld av strapatser. År 1947 låg Sunbeam på botten i tre månader utanför Höganäs och år 2009 brann hon nästan upp.
Sunbeam blev forskningsfartyg efter en expedition till Medelhavet 1962. I modern tid har det k-märkta fartyget kunnat användas som marinbotaniskt forskningsfartyg på Östersjön. På senare år har föreningsverksamhet och turism blivit allt viktigare.Microsoft Teams
Numera syns Sunbeam mer sällan i Uppsala, men på söndag 25 maj kommer hon till Uppsala hamn.