HĂ„kan Nesser befinner sig pĂ„ ett sommarvarmt Gotland, dĂ€r han bor med hustrun Elke, nĂ€r TT ringer upp honom. I hans senaste bok "Det kom ett brev frĂ„n MĂŒnchen" Ă€r det dĂ€remot vinter och relationen mellan de fyra syskonen Rute Ă€r minst sagt frostig dĂ„ de allihopa ses för första gĂ„ngen pĂ„ 25 Ă„r. Det Ă€r Ă€ldsta brodern Ludvig som bjudit in till julfirandet som blir lĂ„ngt vĂ€rre Ă€n en NorĂ©njul och slutar med ett mord.
I den Ättonde boken i serien om kommissarie Gunnar Barbarotti Àr Äret 2020 och coronapandemin Àr högst nÀrvarande. NÀr mordet skett tvingas de övriga julfirarna bo kvar i den gamla skolbyggnaden av smittohÀnsyn. Precis som i Agatha Christies pjÀs "RÄttfÀllan", dÀr hotellgÀsterna blir insnöade, gör situationen att Barbarotti och hans sambo och kollega Eva Backman inser att mördaren mÄste befinna sig i byggnaden.
Pandemin Àr lÄngt ifrÄn det enda spÄret i boken. HÀr finns ocksÄ frÄnvarande fÀder, tro och religion, sexuellt vÄld och dÄliga Àktenskap som teman som löper genom handlingen. Men HÄkan Nesser hÀvdar att han inte skriver samhÀllskritiskt.
ââMĂ„nga som sĂ€ger att de skriver samhĂ€llskritiskt anvĂ€nder sig av lĂ„nta fjĂ€drar. Deckare kan handla om mĂ€ns vĂ„ld mot kvinnor, men det finns ingen analys utöver att det Ă€r fel med alla dessa mĂ€n som mördar kvinnor. Sedan kanske man skildrar samhĂ€llet Ă€ndĂ„, det blir en syn pĂ„ samhĂ€llet vare sig man har det som tema eller inte, sĂ€ger han.
VÀgrar skriva sjÀlvbiografiskt
Recensionsdatumet för "Det kom ett brev frĂ„n MĂŒnchen" Ă€r i augusti, men efter 30 Ă„r Ă€r Nesser inte lĂ€ngre nervös för kritikers omdömen. NĂ„gon plan pĂ„ att lĂ€gga av har han heller inte, trots sina 73 Ă„r â den nionde Barbarotti-boken Ă€r redan fĂ€rdigskriven och ges troligen ut nĂ€sta sommar.
ââSedan Ă€r det vĂ€l bara att hoppas att förlaget stoppar en om det blir för dĂ„ligt eller jag blir för gaggig.
TT: Ăr du orolig för det?
ââNej, egentligen tror jag inte att jag skulle bli sĂ„. Jag tycker att jag hĂ„ller en ganska jĂ€mn nivĂ„. Men det finns manliga författare som varit vĂ€ldigt bra, men sĂ„ skriver de en bok om en ungdomskĂ€rlek nĂ€r de Ă€r 86 Ă„r gamla. Det blir inte riktigt bra, inga namn nĂ€mnda. Jag hoppas de kan sĂ€ga Ă„t mig att lĂ€gga ner pennan innan det hĂ€nder.
Det verkar dock inte finnas en risk för att HÄkan Nesser skulle skriva om nÄgon gammal ungdomskÀrlek. Han Àr tydlig med att han aldrig skulle skriva sjÀlvbiografiskt eller autofiktivt.
ââJag Ă€r inte intresserad av min egen person, jag vill skriva böcker som Ă€r sĂ„ bra att man vill lĂ€sa dem. Det finns författare som har ett intressant liv, om Alex Schulman har en sĂ„ galen familj att det rĂ€cker för tio böcker ska han skriva sĂ„, men jag har inte det.
"Tilltron till juridiken naggad"
Att HÄkan Nessers liv skulle vara ointressant att lÀsa om hÄller nog alla inte med om. Tidigare i Är blev han friad frÄn grovt skattebrott. à talet gÀllde oredovisade utbetalningar och intÀkter frÄn ett utlandsregistrerat bolag, i samband med att Nesser flyttade tillbaka till Sverige. à klagaren har överklagat.
ââDet Ă€r en lĂ„gintensiv mardröm. Jag vet ju att vi Ă€r oskyldiga, vi har bara varit naiva. Det finns bara en historia och det Ă€r att vĂ„r ekonomiska rĂ„dgivare gjorde en tabbe, eller möjligtvis tvĂ„, och det har han tagit pĂ„ sig.
TT: Kan du i sÄ fall inte tycka att du borde ha haft bÀttre insyn i din ekonomi?
ââBĂ„de ja och nej. Jag Ă€r utgiven i mer Ă€n 30 lĂ€nder och fĂ„r royalties frĂ„n höger och vĂ€nster. Det skulle inte gĂ„ att hantera att sjĂ€lv lĂ€gga tid pĂ„ detta, sĂ€ger HĂ„kan Nesser och tillĂ€gger att han Ă€r tvungen att anvĂ€nda sig av ekonomisk rĂ„dgivare.
ââVi Ă€r bortskĂ€mda med rĂ€ttvisa i Sverige och tror att allt fungerar, Ă„tminstone i min generation. Samtidigt kĂ€nner man: funkar verkligen allting?
TT: Menar du att du Àr kritiskt mot Sveriges rÀttssystem och juridik?
ââTilliten till rĂ€ttssystemet och juridiken har fĂ„tt sig en ordentlig törn. Att den varit dĂ„lig i USA, det har man ju vetat, dĂ€r kan vad som helst hĂ€nda och diktaturer ska vi inte tala om. Jag har haft tilltro till Sverige, men nu har den blivit naggad.