Prinsessan ska jagas i tv

En ny norsk realityserie har en ovĂ€ntad deltagare i startfĂ€ltet – prinsessan MĂ€rtha Louise. Kungligheten bildar par med en influerare i TV Norges nya storsatsning "Jaget".

Prinsessan MÀrtha Louise stÀller upp i en ny realityserie i Norge. Arkivbild.

Prinsessan MÀrtha Louise stÀller upp i en ny realityserie i Norge. Arkivbild.

Foto: Tuva Åserud/NTB/TT

Nöje2023-06-15 10:35

I "Jaget" (Jagad) ska deltagarna vara pÄ rymmen i tio dagar och hÄlla sig undan ett team med professionella sökare som jagar dem. Programmet kommer till Discovery+ och TV Norge i höst.

Prinsessan MÀrtha Louise tÀvlar i par med vÀnnen och influeraren Tinashe Williamson.

– Jag Ă€r rĂ€dd för att bli paranoid. Nu Ă€r vi lite nervösa, för vi vet inte hur det hĂ€r kommer att bli. SĂ„ det blir spĂ€nnande, sĂ€ger prinsessan MĂ€rtha Louise om sin ovĂ€ntade medverkan.

MÀrtha Louise, 51, har lÀnge sökt sig till en alternativ livsstil vid sidan av kungahuset. Intresset för nyandlighet fick henne att starta en "Ànglaskola" 2007 och i fjol frÄntogs hon sina kungliga uppdrag pÄ grund av sin omstridda relationen med amerikanen Durek Verrett.

Verrett, som kallar sig shaman, har bland annat sÄlt en medaljong som pÄstÄs kunna bota corona.

Bland övriga deltagare i "Jaget" finns den femfaldige lÀngdÄkningsvÀrldsmÀstaren Odd-BjÞrn Hjelmeset.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!