Strålande inledning på julsäsongen

Julturnén Christmas night besökte Uppsala och Konserthuset på onsdagskvällen. Karin Andersson fick julkänslans essens serverad till sig och njöt av tre stora vokalister.

Christmas night påkonserthuset i Uppsala.
fr. v. Sonja Aldn, Jessica Andersson och Magnus Carlsson.

Christmas night påkonserthuset i Uppsala. fr. v. Sonja Aldn, Jessica Andersson och Magnus Carlsson.

Foto: Pär Fredin

Uppsala2013-11-27 23:19
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Magnus Carlsson, Jessica Andersson och Sonja Aldén har i år tagit på sig uppgiften att sprida julkänsla runt om i landet. Det är första gången trion står på scenen tillsammans med julshowen Christmas night och det är ingen lätt uppgift de tagit sig an. Julshowerna blir fler och fler och uppläggen skiljer sig, med varierade resultat, från stillsamma konserter med klassiska melodier till sprakande shower med lika delar spex och musik. Och i takt med att utbudet ökar så blir publiken mer och mer kräsen i jakten på det där speciella pirret i den del av magen som är klädd med granris och röda sidenband.

Christmas night på Konserthuset är uppdelad i två halvor. Artisterna tågar in på scenen till klassikern I’ll be home for christmas sjungen trestämmigt och a cappella. De är klädda i vita, glittrande kreationer som får dem att påminna om gnistrande snöflingor eller frostingen på din söta christmas cupcake. Och första halvlek går verkligen i den klassiska julstämningens tecken med avskalade favoriter och gemytligt mellansnack. På scenens ena kant står en vardagsrumsmiljö uppställd, komplett med kaffekoppar på bordet och fällar i soffan. När artisterna turas om att inta centrum på scenen sitter de andra två i soffan och tittar på eller lägger stämmor. Utan överraskningar ligger fokus på musiken vi känner igen och rösterna som fyller den. Det är White christmas, Jul jul, strålande jul och Have yourself a merry little christmas och en stillsam höftvickning och knäpp med fingrarna är så upptempo det blir. Julsångerna får bäras av dessa tre fantastiska röster och resten är avskalat och nertonat. Om man har artister som klarar att bära upp konceptet så är det precis så det ska vara. Carlsson, Andersson och Aldén viker inte en tum utan levererar julkänslans essens tillsynes utan ansträngning.

När publiken är tillbaka efter bensträckaren har scenen öppnats upp och blivit större med en mer svulstig dekor och utomhuskänsla. Artisterna intar scenen i svartglittriga kläder och plockar upp med sångare i liknande modern stil och med högre tempo, bland annat min favorit All I want for christmas. Kvällens absoluta höjdpunkt är Hallelujah där artister och musiker bygger upp sången - röst för röst och instrument för instrument - tills de bildar en helhet som reser vartenda armhår i salen.

Christmas night sätter igång julsäsongen med högkvalitativ julmusik utan spex eller blinkande tomtemössor. Stämsången är i världsklass, arrangemangen superba och kvällen utgör en perfekt plattform för tre enormt begåvade vokalister. Julkänsla? I kubik.