Det satt mycket lÄngt inne, men pÄ söndagen kom Irlands ansökan om stödlÄn frÄn EU. EU:s finansministrar accepterade genast att ge lÄn pÄ i storleksordningen 700-800 miljarder kronor. Pengarna kommer frÄn EU, IMF och frÄn eurolÀnderna, alla med olika krav pÄ irlÀndska ÄtgÀrder för att komma till rÀtta med ekonomin. Stödet skulle innebÀra betydligt mer pengar Àn till Grekland i vÄras, och till ett mindre land.
Den irlÀndska problematiken Àr en kombination av den i Grekland, Lettland och Island. Liksom i Grekland har kostnaderna för den offentliga sektorn och olika förmÄner galopperat. Liksom i Lettland har vidlyftiga krediter blÄst upp en fastighetsbubbla som nu har exploderat. Och den irlÀndska banksektorn har, liksom den islÀndska, sprungit ifrÄn den övriga ekonomin.
Att den irlÀndska regeringen dröjt sÄ lÀnge med sin ansökan har förklarats med nationell stolthet. Och visst kan det vara svÄrt att be andra om hjÀlp, sÀrskilt om dessa Àr engelsmÀn. Men det handlar ocksÄ om sjÀlvbevarelsedrift. JÀttelÄnen frÄn de tre institutionerna kommer att vara behÀftade med en mÀngd villkor. Irland blir helt enkelt satt under tvÄngsförvaltning för en tid. Under tre eller fyra Är kommer man inte att ha full kontroll över sin egen budgetpolitik.
Irland var fram till helt nyligen en framgÄngssaga. En del av förklaringen Àr EU-medlemskapet och de mÄnga investeringar det förde med sig. En annan Àr att Irland Àr ett lÄgprisland för företagen. Företagsskatten pÄ 12,5 procent har bland annat lockat lÀkemedelsföretag till landet. Nu kan det vara slut med det dÄ andra EU-lÀnder krÀver lika villkor. Företagen krÀver förstÄs att skatterna ska vara kvar pÄ samma nivÄ. Annars finns hotet dÀr, att man lÀmnar Irland igen.
Uppförsbacken blir dÀrmed Ànnu lÀngre för ett land som lÀnge levt över sina tillgÄngar. PÄ onsdag kommer det första testet nÀr regeringen lÀgger fram sitt stora sparpaket. Finansminister Brian Lenihan och premiÀrminister Brian Cowen har att ta hÀnsyn dels till lÄngivarnas krav, dels till en befolkning vars tÄlamod nu Àr pÄ upphÀllningen. SöndagskvÀllens protester och arresteringar var sannolikt bara början.
En svensk-irlÀndsk medborgare berÀttar om ett stÀmningslÀge sÄ dÄligt att regeringsmedlemmarna fruktar för sitt liv. Droppen ska ha varit ett förslag frÄn hÀlsoministern om gratis ost (jo, det stÀmmer) till lÄginkomsttagare.
Hon berÀttade om mannen som kört sin bulldozer frÄn firman pÄ norra Irland med ett enda mÄl för ögonen, att ramma dem som förstört allt. Han hann Ànda fram till trappan vid parlamentet i Dublin innan han stoppades. Hon berÀttade ocksÄ om övergivna hus i rader, och om ett land som nu upplever nÄgot man inte sett sedan potatiskriserna pÄ 1800-talet.
Prognosen för Irland Àr inte god pÄ kort sikt. Stora EU klarar att bistÄ en liten ekonomi, men för irlÀndarna sjÀlva blir umbÀrandena stora. Oavsett om osten skulle vara gratis.