Vänsterseger vore bäst

En del kommentarer till presidentvalet i Chile ger intrycket att det skulle vara lika sensationellt att en socialistisk kandidat kan vinna som att kandidaten i fråga är en kvinna, den förra försvarsministern och hälsoministern Michelle Bachelet.

Uppsala2005-12-13 00:00
Detta är en ledare. UNT:s ledarsida är liberal.
Men Chiles nuvarande president, Ricardo Lagos, tillhör också socialistpartiet och bakom både honom och Bachelet står en bred koalition som också innefattar borgerliga partier.
I Chile går den stora politiska skiljelinjen mellan dem som var mot Augusto Pinochets diktatur och dem som stödde eller åtminstone accepterade den. Till den senare kategorin hör förre borgmästaren i Santiago, Joa­quin Lavin, som före presidentvalets första omgång sågs som Bachelets huvudmotståndare. Men Lavin kom bara trea, klart distanserad av Sebastian Pinera, en miljardär som under diktaturåren förstod att hålla distans till Pinochets styre. Nu blir det Pinera som ställs mot Bachelet i den andra valomgången efter nyår.

Dagens Chile är en fungerande demokrati. Varken till höger eller till vänster finns någ­ra betydande grupper som på allvar kan tänkas överväga att ta makten med våld eller avskaffa pressfriheten. Ekonomin har utvecklats bättre än i de flesta andra latinamerikanska länder.
En seger i andra valomgången för Michelle Bachelet skulle ha ett stort symbolvärde i det strängt konservativa Latinamerika. Samtidigt skulle den politiska dominansen även i fortsättningen ligga kvar hos grupper som hela tiden entydigt var emot Pinochets styre. Det är skäl nog att hoppas på seger för Bachelet.
Läs mer om