Kronprinsessan ska vandra i Uppland

Kronprinsessan Victoria håller just nu på att vandra genom Sveriges alla landskap. Nu är det klart att den 12 september är det dags för landskapsvandring i Uppland.

Kronprinsessan Victoria under landskapsvandringen i Skåne.

Kronprinsessan Victoria under landskapsvandringen i Skåne.

Foto: Johan Nilsson/TT

Älvkarleby2018-08-30 16:20

Landskapsvandringen kommer att äga rum i norra Uppland och koncentreras till naturreservatet Billudden. Hon kommer att inleda vandringen vid Sågarbo herrgård och vandrar därefter genom reservatet för att avsluta vandringen vid Rullsands havsbad.

Under dagen kommer kronprinsessan att vandra tillsammans med elever från svenska för invandrare (SFI), fiska på ett nybyggt trädäck med deltagare från projektet "Folkhälsa i naturen för alla" och delta i naturundervisning tillsammans med en skolklass från Älvkarleby kommun.

Värd för besöket är landshövdingen Göran Enander. Kronprinsessan inledde sina landskapsvandringar i september i fjol för att främja friluftsliv, motion och hälsa. Vandringen i Uppland blir den fjortonde landskapsvandringen. Allmänheten är välkommen att vandra med kronprinsessan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om