Uppsalabor flyr under semestern

Hemma bra, men borta bäst. Så tycker boende i landets storstadsområden.

Tomt i hängmattan därhemma. Boende i Uppsala och Stockholms län semestrar helst på annat håll enligt en undersökning.

Tomt i hängmattan därhemma. Boende i Uppsala och Stockholms län semestrar helst på annat håll enligt en undersökning.

Foto: TT

Bostads- & stadsplaneringsfrågor2018-07-16 10:11

En undersökning gjord av Novus på uppdrag av Landshypotek bank visar att boende i Blekinge, Västernorrland och Halland mer än gärna stannar hemma under sin semester. Men i Uppsala och Stockholms län är läget det motsatta – de hamnar sist i topplistan. 42 procent av de boende i Uppsala län svarar att de gärna stannar på hemmaplan under semestern respektive 38 procent av de boende i Stockholms län. Toppar gör Blekinge med 69 procent.

Inte minst spelar det också roll hur de svarande bor. Boende i bostadsrätt är allra mest sugna på att tillbringa semestern på andra ställen än hemma i lägenheten medan sex av tio villaägare gärna stannar hemma i trädgården, visar undersökningen.

– Fler utanför storstäderna har valt sitt boende med hjärtat och för att det ska vara ett hem att trivas i. Trivs man i hemmet blir det en naturlig del av rekreationen, platsen där man umgås med vänner, utövar sina intressen och därmed också given för semesterplanerna. Det är noterbart att det är stora skillnader mellan storstäderna och övriga landet, säger Catharina Åbjörnsson Lindgren, affärschef med ansvar för bolån och sparande på Landshypotek Bank, i ett pressmeddelande.

Topplista

Påståendet som testades av Novus var "Jag tillbringar gärna min semester hemma". Andel som svarat instämmer helt eller instämmer delvis.

1 Blekinge 69%

2 Västernorrland 65%

3 Halland 63%

4 Värmland 62%

5 Västerbotten 62%

6 Kalmar 61%

7 Jämtland 59%

8 Örebro 59%

9 Södermanland 59%

10 Kronoberg 58%

11 Västmanland 58%

12 Dalarna 53%

13 Östergötland 53%

14 Skåne 52%

15 Norrbotten 52%

16 Jönköping 50%

17 Västra Götaland 50%

18 Gävleborg 49%

19 Uppsala 42%

20 Stockholm 38%

Ett av länen, Gotlands, hade för få svarande för att ge tillförlitligt resultat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!