På Hemnet finns en hel del objekt som just nu är till salu för under en halv miljon kronor. Budgivning pågår på några av stugorna som alla ligger i Uppsala län.
Allra billigast är en 50 kvm stor stuga på ett rum och kök i Tärnsjö. För 175 000 kronor får man ett torp från mitten av 1800-talet med en tomt på 3 830 kvm.
Satsar man 300 000 kronor går det att köpa ett trerumshus i Alunda. Naturnära och med en tomt på 2 109 kvm.
För 345 000 kronor kan man bli ägare till en stuga på 40 kvm fördelade på två rum och kök i Östervåla.
I samma prisklass ligger en lika stor stuga i Tärnsjö. Här handlar det om en före detta banvaktarstuga på en avskilt belägen skogstomt. 350 000 kronor begärs.
I Tierp finns en stuga på 46 kvm och fyra rum och kök. Prislappen ligger på 395 000 kronor, och för den summan får du närhet till naturen och mycket lugn och ro.