Ökningen i maj var fyra procent. Hittills i år är ökningstakten fem procent, enligt kreditvärderingsföretaget UC.
Framför allt ökar antalet konkurser i några större branscher mycket, plus 17 procent i byggindustrin, 15 procent upp i krogbranschen och tolv procent i detaljhandeln.
I Uppsala län rapporterades det in färre konkurser för maj i år än i fjol, 13 mot 22 stycken. Under perioden januari–maj har emellertid fler konkurser anmälts gentemot samma period 2016 vilket gör att årstakten pekar mot en ökning med 1 procent.
Värst har det varit i Västmanlands län med en uppgång på 133 procent på årsbasis. Värmland kan å sin sida ståta med en minskning på 36 procent.
Men konjunkturen anses fortsatt stark:
– Därför är det förvånande att konkurserna i byggbranschen och bland restauranger ökar så mycket. Som jag ser det finns det två möjliga orsaker. Dels är det rot-avdragsreglerna som ändrades vid årsskiftet. Sedan är det bedrägeriaspekten. Det är oroande”, skriver Richard Damberg, ekonom och utbildningsansvarig på UC, i ett pressmeddelande.