OK ekonomisk förening har beslutat att sälja Biva AB till Hedin bil. I köpet ingår bilverksamhet i Karlskoga, Norrköping, Linköping, Örebro och Uppsala. Försäljningen innefattar också Bilcity i Kristianstad.
– Det känns tryggt att sälja till Hedin bil, ett familjeföretag som framgångsrikt drivit och värnat om sin verksamhet sedan 1985. Deras långa erfarenhet och gedigna kunskap kommer kunna hjälpa BIVA och Bilcity i Kristianstad att växa och utvecklas på ett positivt sätt både för personal och kunder, säger Britt Hansson, VD och koncernchef på OK ekonomisk förening i ett pressmeddelande.
På Hedin bil är man också glad över förvärvet:
– Vi är mycket glada över förvärvet och att vår bilkoncern växer. Både Bilcity i Kristianstad och BIVA är välrenommerade företag och deras verksamheter kommer addera ytterligare värde i vår koncern, säger Anders Hedin, VD och Koncernchef för Hedin Bil i pressmeddelandet.