Fortsatt prisfall pĂ„ bostĂ€der – men vĂ€ndning kan vĂ€nta

Priset pÄ bostadsrÀtter i Uppsala lÀn har rasat med nÀstan 14 procent de senaste nio mÄnaderna. Men snart kan botten vara nÄdd. "Det Àr ruggigt bra lÀge att köpa nu", sÀger Andreas Lindqvist, vd pÄ Svensk Fastighetsförmedling i Uppsala.

Snart kan prisutvecklingen pÄ Uppsalas bostadsmarknad plana ut igen, tror flera UppsalamÀklare.

Snart kan prisutvecklingen pÄ Uppsalas bostadsmarknad plana ut igen, tror flera UppsalamÀklare.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Ekonomi2022-11-12 12:00

Efter att bostadspriserna toppade i vÄras har de dÀrefter dalat i stadig takt. I oktober var villapriserna i Uppsala lÀn oförÀndrade jÀmfört med förra mÄnaden, men priserna pÄ bostadsrÀtter sjönk med ytterligare 3,2 procent. Sedan pristoppen i februari 2022, precis innan kriget i Ukraina bröt ut, har priset pÄ bostadsrÀtter rasat med 13,3 procent.

Men trots de senaste mĂ„nadernas rapporter om prisras Ă€r det inga rekordlĂ„ga nivĂ„er vi nu ser. Genomsnittspriset per kvadratmeter för lĂ€genheter i lĂ€net lĂ„g i oktober pĂ„ 35 854 kronor. Senast vi sĂ„g de nivĂ„erna var i maj 2020, precis i början av den prisrusning som tog fart under pandemin.

– Det Ă€r det vi ser, att vi snart Ă€r tillbaka pĂ„ samma prisnivĂ„ som innan covid kom. Nu Ă€r vi tillbaka till ett mer normaliserat lĂ€ge med nĂ„got högre rĂ€ntenivĂ„er och kostnader för hushĂ„llen. Historiskt sett har det varit nĂ„got av en undantagssituation de senaste 6-7 Ă„ren, med vĂ€ldigt lĂ„ga rĂ€ntekostnader, sĂ€ger Mikael Blom, franchisetagare pĂ„ SkandiamĂ€klarna i Uppsala.

Efter en lugnare marknad under sommaren börjar det ta fart igen, menar Andreas Lindqvist: "Det kommer fler pÄ visningarna nu".
Efter en lugnare marknad under sommaren börjar det ta fart igen, menar Andreas Lindqvist: "Det kommer fler pÄ visningarna nu".

I början av vÄren, med ett oroligt omvÀrldslÀge och stigande bolÄnerÀntor och andra levnadskostnader, drog köparna Ät sig öronen. Samtidigt ville allt fler sÀlja sina bostÀder innan rÀntorna steg alldeles för mycket, och innan bostadspriserna sjönk. Det skapade en obalans pÄ marknaden dÀr utbudet var större Àn efterfrÄgan. Och det hÀngde i. Under sommaren, nÀr priserna fortsatte sjunka, ville sÀljarna fortfarande fÄ ut samma höga summa som grannen sÄlt för nÄgra mÄnader tidigare. Köparna, Ä sin sida, ville göra kap.

– Nya förutsĂ€ttningar gjorde att köparna ville göra bra affĂ€rer, gĂ€rna halva priset. Men i dag Ă€r man lite mer överens om prislĂ€get. För villorna har vi nĂ€stan hittat ett nytt normallĂ€ge, och för bostadsrĂ€tterna Ă€r det nog inte lĂ„ngt kvar, sĂ€ger Andreas Lindqvist.

Det bÀddar för en stabilisering, och pÄ sikt en ny stegring pÄ bostadsmarknaden.

– Jag tror att vi under nĂ€sta Ă„r ser en ganska bra bostadsmarknad med ökande priser igen. Priserna kommer att stabiliseras i januari-februari nĂ„gon gĂ„ng, och dĂ€refter öka.

SÄ nÀr Àr det egentligen bÀst köplÀge?

– Det har redan varit det ett tag, och kommer att fortsĂ€tta vara det. Som köpare kan man tĂ€nka att man har ett fönster pĂ„ 3-5 mĂ„nader frĂ„n och med i dag dĂ€r man kan köpa för ganska trevliga summor, sĂ€ger Mikael Blom.

"Se till att ha lite marginal. Köp inte för hela lÄnelöftet om du inte mÄste, och gör en budget sÄ att du klarar av eventuella rÀntehöjningar och kortsiktiga Àndringar", rekommenderar Mikael Blom.
"Se till att ha lite marginal. Köp inte för hela lÄnelöftet om du inte mÄste, och gör en budget sÄ att du klarar av eventuella rÀntehöjningar och kortsiktiga Àndringar", rekommenderar Mikael Blom.

Matilda Höglund, mÀklare pÄ Bjurfors i Uppsala, instÀmmer.

– Det Ă€r absolut bra köplĂ€ge nu. Men sĂ„ lĂ€nge man köper och sĂ€ljer pĂ„ samma marknad gör det inget om marknaden rör sig upp eller ner.

Om du sĂ€ljer din lĂ€genhet nĂ€r priserna pĂ„ bostadsmarknaden gĂ„tt ner fĂ„r du sannolikt ett lĂ€gre pris Ă€n din granne som sĂ„lde sin lĂ€genhet i fjol, men kan med största sannolikhet ocksĂ„ köpa din nya bostad för ett lĂ€gre pris Ă€n vad den skulle kostat förra Ă„ret. SĂ€ljer du i stĂ€llet din bostad nĂ€r priserna gĂ„tt upp, som under pandemin, fĂ„r du förvisso mer för din bostad – men fĂ„r ocksĂ„ betala mer för det nya hem du köper.

– Men det viktigaste Ă€r trots allt att man hittar en bostad man kan tĂ€nkas trivas i framöver, som man vill bo i ett lĂ€ngre tag. 

De största vinnarna pÄ dagens lite lÀgre bostadspriser Àr ÀndÄ förstagÄngsköparna.

– Unga och nya fĂ„r nu en helt annan chans att komma in pĂ„ bostadsmarknaden pĂ„ en lite lĂ€gre prisnivĂ„. Det Ă€r positivt, sĂ€ger Matilda Höglund.

"I dag tar det lite lÀngre tid att sÀlja bostaden, men vi gör fortfarande mÄnga affÀrer", sÀger Matilda Höglund.
"I dag tar det lite lÀngre tid att sÀlja bostaden, men vi gör fortfarande mÄnga affÀrer", sÀger Matilda Höglund.
Prisutveckling i lÀnet

De senaste tre mĂ„naderna har priset pĂ„ bostadsrĂ€tter sjunkit i de allra flesta kommuner i Uppsala lĂ€n – med ett undantag. Inom parentes anges prisutvecklingen för respektive kommun de senaste tolv mĂ„naderna.

UPPSALA LÄN: –5,5 procent (–7,6 procent)

Enköping: –8,0 procent (–1,0 procent)

Heby: F (F)

HĂ„bo: –8,0 procent (–4,7 procent)

Knivsta: –0,5 procent (–2,0 procent)

Tierp: F (F)

Uppsala: –5,5 procent (–8,3 procent)

Älvkarleby: F (F)

Östhammar: +9,9 procent (–6,7 procent)

F = för fÄ objekt sÄlda

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!