LÀkemedelsbolaget Galderma har sedan en lÄng tid tillbaka tillverkning och produktion av produkter inom skönhets- och lÀkemedelsindustrin i Uppsala. Sedan mitten av 1990-talet har bland annat fillerprodukten Restylane utvecklats hÀr och har sedan dess lanserats i olika produktkategorier över hela vÀrlden.
De senaste Ă„ren har utvecklingen och tillvĂ€xten varit stark i företaget â vilket gör att de nu vĂ€ljer att expandera. BĂ„de nĂ€r det gĂ€ller antalet anstĂ€llda och i form av byggandet av en ny fabrik som pĂ„ sikt ska göra det möjligt att tredubbla produktionen dĂ„ nya produkter ska lanseras.
â Totalt handlar det om en investering pĂ„ 2 miljarder kronor inklusive nya anlĂ€ggningar, personal och olika kliniska studier som behöver göras för att godkĂ€nna de nya produkterna, sĂ€ger Helena Ă sbrink, chef för Operations, Galderma Uppsala.
Hur kommer det sig att ni har gÄtt starkt under pandemin?
â Det har funnits en stabil grund att stĂ„ pĂ„, som stark global efterfrĂ„gan och en hög kvalitet pĂ„ vĂ„ra produkter. Sedan har vi Ă€ven lyckats hĂ„lla fabriken i gĂ„ng hela tiden.
I Uppsala har antalet anstÀllda redan vÀxt frÄn 450 till omkring 500 anstÀllda. Nu ska ytterligare 120 anstÀllas framöver. Bland annat Àr det projektledare, biokemister, forskare, ingenjörer, processoperatörer och automationstekniker som företaget behöver rekrytera.
â Vi tror att vi kan hitta mĂ„nga av de hĂ€r i Uppsalaregionen dĂ€r det redan i dag finns mycket kompetens inom life science. Sedan kommer det ocksĂ„ att finnas specifik expertis dĂ€r vi behöver leta bredare, och kanske till och med globalt för att hitta rĂ€tt, fortsĂ€tter Helena Ă sbrink.
Den nya fabriken Àr tÀnkt att ligga pÄ företagets befintliga markomrÄde i Börjetull, som totalt Àr pÄ 53 000 kvadratmeter.
â Detaljplanen Ă€r tagen av kommunen, men det pĂ„gĂ„r fortfarande en process innan den Ă€r helt klar. VĂ„r förhoppning Ă€r att de första delarna av den nya fabriken ska vara uppe under 2023 beroende pĂ„ hur det gĂ„r med bygglov med mera. Vi kommer bygga modulĂ€rt sĂ„ att vi kan ta det steg för steg, sĂ€ger Helena Ă sbrink.
Ăgare till Galderma Ă€r det svensk-globala investeringsbolaget EQT tillsammans med Abu Dhabis statliga investeringsfond ADIA och den kanadensiska pensionsfonden PSP. De köpte loss företaget frĂ„n den globala jĂ€tten NestlĂ© hösten 2019. Tidningen har tidigare berĂ€ttat om att Galderma gjort en satsning pĂ„ Kina.