Miljardinvestering pĂ„ Uppsalafabrik – nyanstĂ€ller 120

LÀkemedelsbolaget Galderma stÄr inför en kraftig expansion i Uppsala. De kommande Ären vÀntas produktionen tredubblas med en ny fabrik i Börjetull.

LĂ€kemedelsbolaget Galderma gör en storsatsning i Uppsala med en ny fabrik. "Totalt handlar det om en investering pĂ„ 2 miljarder kronor", sĂ€ger Helena Åsbrink, chef för Operations, Galderma Uppsala.

LĂ€kemedelsbolaget Galderma gör en storsatsning i Uppsala med en ny fabrik. "Totalt handlar det om en investering pĂ„ 2 miljarder kronor", sĂ€ger Helena Åsbrink, chef för Operations, Galderma Uppsala.

Foto: UNT

Ekonomi2021-01-19 17:00

LÀkemedelsbolaget Galderma har sedan en lÄng tid tillbaka tillverkning och produktion av produkter inom skönhets- och lÀkemedelsindustrin i Uppsala. Sedan mitten av 1990-talet har bland annat fillerprodukten Restylane utvecklats hÀr och har sedan dess lanserats i olika produktkategorier över hela vÀrlden.

De senaste Ă„ren har utvecklingen och tillvĂ€xten varit stark i företaget – vilket gör att de nu vĂ€ljer att expandera. BĂ„de nĂ€r det gĂ€ller antalet anstĂ€llda och i form av byggandet av en ny fabrik som pĂ„ sikt ska göra det möjligt att tredubbla produktionen dĂ„ nya produkter ska lanseras.

– Totalt handlar det om en investering pĂ„ 2 miljarder kronor inklusive nya anlĂ€ggningar, personal och olika kliniska studier som behöver göras för att godkĂ€nna de nya produkterna, sĂ€ger Helena Åsbrink, chef för Operations, Galderma Uppsala.

Hur kommer det sig att ni har gÄtt starkt under pandemin?

– Det har funnits en stabil grund att stĂ„ pĂ„, som stark global efterfrĂ„gan och en hög kvalitet pĂ„ vĂ„ra produkter. Sedan har vi Ă€ven lyckats hĂ„lla fabriken i gĂ„ng hela tiden.

I Uppsala har antalet anstĂ€llda redan vĂ€xt frĂ„n 450 till omkring 500 anstĂ€llda. Nu ska ytterligare 120 anstĂ€llas framöver. Bland annat Ă€r det projektledare, biokemister, forskare, ingenjörer, processoperatörer och automationstekniker som företaget behöver rekrytera. 

– Vi tror att vi kan hitta mĂ„nga av de hĂ€r i Uppsalaregionen dĂ€r det redan i dag finns mycket kompetens inom life science. Sedan kommer det ocksĂ„ att finnas specifik expertis dĂ€r vi behöver leta bredare, och kanske till och med globalt för att hitta rĂ€tt, fortsĂ€tter Helena Åsbrink.

Den nya fabriken Ă€r tĂ€nkt att ligga pĂ„ företagets befintliga markomrĂ„de i Börjetull, som totalt Ă€r pĂ„ 53 000 kvadratmeter.

– Detaljplanen Ă€r tagen av kommunen, men det pĂ„gĂ„r fortfarande en process innan den Ă€r helt klar. VĂ„r förhoppning Ă€r att de första delarna av den nya fabriken ska vara uppe under 2023 beroende pĂ„ hur det gĂ„r med bygglov med mera. Vi kommer bygga modulĂ€rt sĂ„ att vi kan ta det steg för steg, sĂ€ger Helena Åsbrink.

Ägare till Galderma Ă€r det svensk-globala investeringsbolaget EQT tillsammans med Abu Dhabis statliga investeringsfond ADIA och den kanadensiska pensionsfonden PSP. De köpte loss företaget frĂ„n den globala jĂ€tten NestlĂ© hösten 2019. Tidningen har tidigare berĂ€ttat om att Galderma gjort en satsning pĂ„ Kina.

Karta: Galderma Nordic AB
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!