PÄ FörÀldrakooperativet Blixten i Enköping gÄr trettiofem barn i Äldrarna ett till sex Är. MÄnga av dem var med och deltog i barnsÀkerhetsdagen. Det man vill uppmÀrksamma med dagen Àr vikten av att barn ska sitta bakÄtvÀnda i bilen. Detta belyser man genom att gÄ en baklÀngesmarschen.
â Det Ă€r ett jĂ€tteroligt pĂ„hitt, mĂ„nga av barnen vi har hĂ€r Ă„ker bil till oss. Vi tycker att detta Ă€r ett bra sĂ€tt att uppmĂ€rksamma bĂ„de dem och deras förĂ€ldrar pĂ„ hur viktigt det Ă€r att barn sitter rĂ€tt i bilen, sĂ€ger Anna Everitt, barnskötare pĂ„ FörĂ€ldrakooperativet Blixten.
BarnsÀkerhetens dag har pÄgÄtt i tio Är, men det Àr första gÄngen FörÀldrakooperativet Blixten deltar. BÄde personal och barn hade sina jackor pÄ sig bak och fram medan de gick baklÀngesmarschen runt gÄrden.
â Det gick bra att gĂ„ baklĂ€nges och det var jĂ€ttekul, sĂ€ger Roxanna Thurberg, 4 Ă„r.
Efter marschen fick barnen medaljer för att de deltagit. PÄ medaljerna var barnens namn skrivna baklÀnges.
â Vi har inte informerat barnen sĂ„ mycket om evenemanget. Men de tyckte det var kul att skriva sina namn baklĂ€nges och att ha jackorna pĂ„ sig bak och fram, medan nĂ„gra tyckte att det var lite konstigt, sĂ€ger Anna Everitt.
I Är deltog nÀrmare 59 000 förskolebarn i Sverige i baklÀngesmarschen. Vilket Àr rekordet för de tio Är som marschen har pÄgÄtt. Sedan Är 2009 har cirka 350 000 förskolebarn deltagit, landet runt.