Debatt om landsbygden pÄ föreningsstÀmma

KlimatfrÄgan, jobben, och vÄrden blir valets viktigaste frÄgor, i alla fall om man frÄgar politikerna pÄ LRF MÀlardalens regionstÀmma.

Moderaterna. Åsa Coenraads (m).

Moderaterna. Åsa Coenraads (m).

Foto: Anders Nilsson

Enköping2018-03-13 16:14

Det var fullsatt pÄ Kompassens Konferens i Enköping nÀr LRF Riksförbundet MÀlardalens regionförbundsstÀmma gick av stapeln. Utöver den ordinarie stÀmman dÀr bland annat problem med vildsvin diskuterades arrangerades Àven en politikerdebatt mellan Centerpartiet, Moderaterna, och de rödgröna. Under debatten diskuterades bland annat den nationella livsmedelsstrategin, Brexit och den framtida gemensamma jordbrukspolitiken inom EU, samt ÀganderÀtten och skyddandet av skog.

EP fick tala med debattörerna angÄende vad som blir den viktigaste valfrÄga och varför.

Miljöpartiet menar att klimatfrÄgan Àr den viktigaste frÄgan i Ärets riksdagsval.

– Den viktigaste frĂ„gan Ă€r klimatfrĂ„gan, rent krasst vi mĂ„ste minska klimatutslĂ€ppen nu, och fortsĂ€tta den klimatomstĂ€llning som vi har pĂ„börjat. I klimatfrĂ„gan ser vi de stora skillnaderna huruvida man vill satsa pĂ„ att minska utslĂ€ppen radikalt eller inte, sĂ€ger Niklas Malmberg (mp).

Han fÄr inte medhÄll frÄn sin regeringssamarbetspartner.

– Överlag tror jag att hĂ€lsa, sjukvĂ„rd och landsbygdsfrĂ„gor kommer vara de viktigaste frĂ„gorna, sĂ€ger Isak From (s).

Centerpartiets representant menar att det finns en konflikt mellan stad och landsbygd, mellan de som har jobb och inte har jobb. Hon hÀvdar Àven att tryggheten i landet och grön tillvÀxt kommer bli viktiga frÄgor i valet.

– Ska vi klara klimatutmaningarna och skapa ett hĂ„llbart samhĂ€lle mĂ„ste vi ha produkter frĂ„n jord och skogen. Det svenska jordbruket ligger i framkant och allt som vĂ„rt samhĂ€lle behöver, byggmaterial, textiler och livsmedel, kan den gröna nĂ€ringarna producera och dĂ„ mĂ„ste vi se till att de har bra förutsĂ€ttningar, sĂ€ger Kristina Yngwe (c).

Moderaterna menar att jobben blir den viktigaste frÄgan.

– Jobben Ă€r en förutsĂ€ttning för en god ekonomi. Vi ser att vi Ă€r i en högkonjunktur men Ă€r pĂ„ vĂ€g in i en lĂ„gkonjunktur och alla partier vet om detta. Det finns vissa partier som inte Ă€r beredda att jobba för en stabilitet under lĂ„gkonjunktur. Man mĂ„ste jobba för lĂ„gkonjunktur i en högkonjunktur. Och dĂ€rför tror jag att jobben Ă€r en förutsĂ€ttning för att fĂ„ en stabilitet under lĂ„gkonjunkturen, sĂ€ger Åsa Coenraads (m).

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!