Elev fick insulin trots lågt blodsocker

En skola i Enköpings kommun slarvade bort handlingsplanen för en elev med diabetes. Trots att eleven hade lågt blodsocker så fick barnet insulin av personalen. Skolinspektionen riktar nu kritik mot skolan.

Arkivbild.

Arkivbild.

Foto: Hasse Holmberg

Enköping2016-10-27 21:55

Det var en dag i november förra året som en elev på en skola i Enköpings kommun ska ha fått så lågt blodsocker att tre personer i skolans personal fick anstränga sig för att hålla eleven vaken när föräldern kom. Handlingsplanen som föräldern hade gett till skolan hade slarvats bort och trots att eleven hade lågt blodsocker fick barnet insulin. Skolinspektionen konstaterar i sin utredning att "Skolan hade fått information om att insulinspruta inte ska ges om elevens blodsockervärde ligger under ett visst värde. Trots detta fick eleven insulin".

Myndigheten anser att Enköpings kommun, som är huvudman för skolan, brustit i sitt tillsynsansvar men avstår från att ingripa eftersom skolan utformat en ny handlingsplan efter händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om