Snö skapar kÀnslor hos gammal och ung

KĂ€nslorna för snö Ă€r som baken – delad i tvĂ„. Antingen sĂ„ gillar man den eller sĂ„ gör man det inte.

Michelle och Noah tycker att snö Àr det bÀsta som finns.

Michelle och Noah tycker att snö Àr det bÀsta som finns.

Foto: Magnus Eriksson

Enköping2018-01-18 18:00

SÄ kom den tillslut - snön, som vissa Àlskar och andra inte. I villaomrÄdena skottades det för brinnande livet och snöröjarna frÄn kommunen hade hÀnderna fulla. PÄ vissa hÄll grymtades det över snöns ankomst, pÄ andra hÄll jublades det. I Skolparken var det tydligt vad man tyckte - dÀr hördes det glada skrik Ànda ut pÄ Drottninggatan frÄn barn och vuxna som passade pÄ att njuta av Ärets första snö.

Michelle, Noah, Matheus och mamma Elizabeth gav sig ut sÄ fort de kunde, det fanns en oro att den kanske skulle hinna försvinna.

– SĂ„ fort det kommer snö brukar vi gĂ„ hit och Ă„ka pulka, barnen Ă€lskar det. Det kommer ju sĂ„ sĂ€llan snö och nĂ€r den vĂ€l kommer sĂ„ försvinner den lika snabbt, man fĂ„r passa pĂ„, sĂ€ger Elizabeth.

PĂ„ Munksundet stĂ„r Karl-Åke Aronson och samsprĂ„kar med sina grannar lutad över en snöskyffel. "Han jobbar pĂ„ kommunen", sĂ€ger en av dem med glimten i ögat och gĂ„r hem till sig.

– NĂ€r jag var liten var det alltid sĂ„ hĂ€r mycket snö, sĂ€ger Karl-Åke och mĂ„ttar med hĂ€nderna i midjehöjd. Det kĂ€nns nĂ€stan lite onödigt med det hĂ€r, den försvinner ju snart igen. Om den fick ligga kvar vore det en annan sak.

Gunnar Widén stÄr och samsprÄkar med Peo Danielsson, de Àr pÄ hundpromenad och stötte ihop pÄ LÄnggatan. Teddy och Bumsan stÄr snÀllt och vÀntar i koppel medan samtalet pÄgÄr.

– Teddy och Bumsan blir lika glada att gĂ„ ut oavsett vĂ€der. Det Ă€r positivt med hund, man kommer ut Ă€ven om vĂ€dret Ă€r dĂ„ligt. HundĂ€gare lever lĂ€ngre ocksĂ„, enligt statistik, sĂ€ger Gunnar.

– Det kanske Ă€r för att man kommer ut och fĂ„r motion, tillĂ€gger Peo.

Lite lÀngre ner pÄ LÄnggatan stÄr Viola Jansson och skyfflar snö pÄ parkeringen.

– Jag sĂ€ger inte Ă€ntligen ska du veta, snö Ă€r inte det roligaste. Det var lite bökigt att gĂ„ pĂ„ promenad i morse, under snön fanns det is. Men jag ska köpa broddar, fast jag ska vĂ€nta till jag halkar omkull, sĂ€ger Viola syrligt.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om