Uppländsk advokat häktad

En advokat från Uppland har häktats misstänkt för grovt bedrägeri.

Enköping2015-03-17 17:04

Mannen är en av tre personer som häktats för bland annat grovt bedrägeri, försvårande av skattekontroll och grovt bokföringsbrott. Uppgifterna kommer från affärstidningen realtid.se. Tidningen har tagit del av Ekobrottsmyndighetens åklagare Tore Widetjärns häktningsframställan.

Advokaten har suttit häktad sedan början på mars eftersom det enligt domstolen finns risk att mannen undanröjer bevis eller på annat sätt försvårar brottsutredningen. Advokaten sitter nu häktad med restriktioner. Mannens advokat Björn Hurtig har överklagat häktningen och anför bland annat att majoriteten av de brott han sitter häktad för begicks åren 2010–2011. Överklagandet har dock avslagits.

Enligt real.se uppger Björn Hurtig också att åklagaren fått tillstånd av tingsrätten att göra husrannsakan på den häktade advokatens kontor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om