I Hargån i Roslagen finns en slow-TV-kamera där man kan följa fiskvandringen i realtid.
Verksamheten drogs i gång förra året och under de tre månader kameran låg i vattnet passerade 10 000 fiskar av tio olika arter. I år har verksamheten precis startat och förutom bland annat abborre, id, mört, gädda och nors har nu en ny gäst noterats i ån.
– Vi har haft besök av en bäver flera gånger i år – något som var helt oväntat, berättar Tomas Loreth Remén, limnolog på Upplandsstiftelsen som ansvarar kameran.
Hargån hade fram till förra året varit stängd för fiskvandringar i 350 år på grund av industriverksamhet vid det närliggande bruket. Nu har det röjts och ån återställts, vilket gör det möjligt för fisk att lämna Östersjön och simma in i ån igen.
En bit upp i ån har ett omlöpe (en vandringsväg för fisk) byggts för att fisken ska kunna ta sig upp från ån till andra sjöar i området för att leka och lägga rom. Det är vid omlöpet som fiskkameran sitter.
– Syftet med arbetet i ån har varit skapa bättre förutsättningar för fisken och den biologiska mångfalden i området samt att med kameran kartlägga vilka fiskar som finns i ån.
Finns det någon konflikt att bäver nu rör sig i ån?
– Nej, det är fullt naturligt. Tidigare höll den nog till i Östersjön utanför Harg.
Men käkar den inte upp fisken då?
– Nej, den är växtätare, så det finns inte någon konflikt. Däremot uttern, som vi såg förra året, käkar fisk. Men det är fullt naturligt att fisk äts upp – det är den del av ett naturligt kretslopp.