17-åring hörs om knivattack

Under söndagen ska polisen höra den 17-åring som skadades med ett vasst föremål i samband med fredagskvällens stora bråk i Tärnsjö i Norduppland.

Heby2016-02-14 13:22

Pojken fick lindriga skador i samband med ett bråk under en födelsedagsfest som arrangerades i Folkets Hus i Tärnsjö i Heby kommun på fredagskvällen.

– Det var två personer från Uppsalatrakten som hade bokat lokalen och ordnat festen som sedan urartade. Hur bråket uppstått är oklart, men det ska ha varit väldigt mycket ungdomar på plats, säger Christer Nordström, Uppsalapolisens presstalesperson.

När bråket tog fart larmades polis till platsen, och totalt kom nio patruller till Tärnsjö.

– Ungdomarna lämnade snabbt Folkets Hus när det började dyka upp polisbilar, säger Christer Nordström.

Den 17-årige pojken fördes till sjukhus med lindriga skador i ryggslutet. Skadorna ska han ha tillfogats med ett vasst föremål eller tillhygge, troligen en kniv.

Vad som framkommit i söndagens förhör är inte känt. Polisen har heller ingen misstänkt för dådet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om