Biologisk myggjakt tidigast 2008
Forskningsprojektet Biologisk myggkontroll i Nedre Dalälven förbereder just nu en ansökan om tillstånd för att få använda det biologiska antimyggmedlet Bti i Nationalparken Färnebofjärden vid Gysinge.
Att vid behov sprida Bti mot den så kallade översvämningsstickmyggans larver omkring Gysinge är en känslig sak, eftersom medlet därmed för första gången hamnar inom högsta naturskyddsområde.
Det område som forksningsprojketet vill kunna bespruta från luften utgör cirka 400 hektar inom nationalparkens gränser i anslutning til Gysinge, varav några hektar är belägna i Heby kommun.
Det råder fortfarande skilda uppfattningar om Bti:s inverkan på myggarter närbesläktade med översvämningsmyggen, bland annat fjädermyggor.
Men invånarna i Gysinge har de senaste åren drabbats flera gånger av myggplåga som i samma omfattning på andra orter utmed älven har jämställts med sanitär olägenhet.
Projektets forskarteam har haft så kallade tidiga samråd med företrädare för berörda länsstyrelser, det vill säga länsstyrelserna i Uppsala och Gävleborgs län.
— Diskussionerna har varit givande, men all information i ärendet är ännu inte tillgänglig, säger myggforskaren Martina Schäfer i Uppsala.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!