Korsning ska bli säkrare
Korsningen mellan länsväg 272 och den så kallade Tärnsjövägen strax söder om Harbo samhälle skall bli säkrare för trafikanterna.
Det råder 90 kilometer också på Tärnsjövägen. Skyltarna som visar avståendet till bland annat Uppsala och Östervåla är placerade en bit söder om korsningen och ljuskäglorna från fordonen som kommer västerifrån når inte dem.
- Därmed blir förarna varse korsningen alldeles för sent, speciellt i mörker eller dimma, säger Karl-Arne Larsson, ordförande i Harbo centeravdelning som påtalat förhållandena för Vägverket.
Nyligen kom ett svar därifrån. Verket kommer att angöra särskilda skyltar på Tärnsjövägen som varnar för korsningen.
Men det finns fler problem i denna korsning. Där i närheten finns sedan många år en parkering där arbetspendlare från norra kommundelen ställer sina bilar för att resa kollektivt. Men parkeringen är nu för liten. Den gamla byvägen korkas igen och de bilarna skymmer sikten i korsningen.
Sockenrådet i Harbo har engagerat sig i denna fråga och vill att parkeringen byggs ut. Man vill också att busshållplatsen i närheten förses med belysning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!