Tärnsjöbygdens framtid återupplivas

Efter ett par år som vilande förening återupplivas Tärnsjöbygdens Framtid igen.

Foto: Hans Lundgren

Heby2007-12-10 00:01
Den lokala handeln och turismnäringen fordrar det. Förbifarten på riksvägen gör att få förbipasserande svänger in och stannar i det lilla fina Västuppländska samhället som domineras av äldre trävillor.
Nya Tärnsjöbygdens Framtid är arbetsnamnet och styrelsen, som består av flera nya krafter, har ansökt hos länsstyrelsen om 50 000 kronor i bidrag till en förstudie om hur projektet skall läggas upp.
Men de stora dragen är redan klara. Tärnsjö förknippas med lädertillverkning. Det första garveriet startade redan år 1856 och det nuvarande, Tärnsjö garveri, år 1873.

Inför julhandeln har "läderpengar" introducerats på den lokala marknaden, det vill säga presentkort i läder på 100 respektive 250 kronor.
- Vi måste få folk att handla mer på hemmaplan för att vi skall kunna behålla butiker och företag kvar i orten, säger Kristina "Kickan" Hansson, ordförande i Nya Tärnsjöbygdens Framtid. Hon driver en hälsobutik på Norra Storgatan där hon förutom naturmedel säljer skor för att få det att gå runt.
Hon och Inga Nordgren, samt återvändaren Dick Åström, född och uppvuxen i Tärnsjö men utsocknes i mer än 45 år, skall utföra förstudien mellan januari och maj nästa år.
- Vi tänker oss en permanent utställning som visar de produkter som garveriet tar fram i dag, ett Expo Tärnsjö, säger hon, och vi behöver hitta en lämplig lokal för det ändamålet, säger Kickan Hansson.

Garveriet använder sedan många år bara miljövänligt bark i garvningsprocesserna. Det finaste lädret köps av internationella företag som tillverkar lyxprodukter.
- Vi har talat med ledningen för garveriet som är mycket intresserade av idén. Kanske kan någon elev på sadelmakeriskolan som erövrat gesällbrevet starta en verkstad i utställningslokalen, resonerar Inga Nordgren.
Mycket är redan på gång i Tärnsjö. En övergripande handlingsplan finns att tillgå. Det senaste projektet Tåg i Tärnsjö, - ett ånglok spänt för äldre renoverade vagnar som skall fungera som vandrarhem vid stationshuset, invigs i sommar.

Dick Åström uppger att en uppgift för Nya Tärnsjöbygdens Framtid blir att bygga ett nätverk för föreningslivet och företagen i orten där idéer kan kläckas, finslipas och omsättas i handling.
I januari kommer Tärnsjöborna att inbjudas till ett stormöte om utvecklingsplanerna.
- Tjänstemännen i Heby kommun har varit mycket tillmötesgående, det är bra att man stöttar projektet, säger Dick Åström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om