Höstlov – dĂ„ fĂ„r flest inbrott

Höstlovet Àr den vecka pÄ Äret nÀr de flesta villainbrotten Àger rum. Det visar statistik som försÀkringsbolaget Folksam tagit fram.

Foto: Matton

Inbrott2018-10-25 11:31

NÀsta vecka Àr det dags för höstlov i skolorna. DÄ Àr risken för inbrott som störst. Folksam har gÄtt igenom samtliga villainbrott i november under Ären 2016 och 2017, samt de inbrott som skett under höstlovet under samma period. Granskningen visar att över 40 procent av inbrotten sker under just höstlovsveckan

– Vi vet att tillfĂ€llet gör tjuven. NĂ€r det blir mörkare ute, samtidigt som mĂ„nga Ă€r bortresta, ökar incitamenten för tjuven att slĂ„ till. JĂ€mfört med november i övrigt Ă€r det fler som rĂ„kar ut för inbrott under höstlovet nĂ€r de har varit bortresta. Det Ă€r en skillnad pĂ„ 15 procentenheter, sĂ€ger Erik Arvidsson, skadeförebyggare Folksam, i ett pressmeddelande.

Vanligaste inbrottsvÀgen Àr via fönster eller balkong- och altandörrar. 90 procent av alla inbrott sker den vÀgen.

– Det som vi ser tydligt Ă€r att om det finns ett aktiverat larm i villan fĂ„r tjuvarna mycket mindre tid pĂ„ sig att rota runt i huset, och dĂ€rmed stjĂ€l de inte lika mycket, om de alls hinner ta nĂ„got. DĂ€rför rekommenderar vi vĂ„ra kunder att ha larm, och dĂ„ helst bĂ„de pĂ„ under- och övervĂ„ningen om man har en villa med flera vĂ„ningar, sĂ€ger Erik Arvidsson i pressmeddelandet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!