I mĂ„ndags kom Annie Lööf (C) med beskedet att hon och Centerpartiet Ă€r beredda att ingĂ„ i en eventuell S-ledd regering â med kravet att VĂ€nsterpartiet hĂ„lls utanför ett "organiserat budgetsamarbete".
Under tisdagen rapporterade Aftonbladet att VÀnsterpartiet kan tÀnka sig att slÀppa sina krav om att ingÄ i en sÄdan regering i utbyte mot inflytande över statsbudgeten.
Ser det som sjÀlvklart
V-ledaren Nooshi Dadgostar förmedlar ett helt annat budskap â och ser det som sjĂ€lvklart att VĂ€nsterpartiet ska ingĂ„ i en eventuell vĂ€nsterregering efter valet.
ââFör svensk stabilitet behöver alla fyra partier sitta i en regering, och det Ă€r ett krav att förstĂ„s ocksĂ„ vi gör det. Det Ă€r helt naturligt i en parlamentarism, sĂ€ger Nooshi Dadgostar till TT.
Magdalena Andersson sÀger att hon tycker att Annie Lööfs besked, som hon lÀmnade till Dagens Nyheter under mÄndagen, Àr bra. Samtidigt har hon Ànnu inte tagit stÀllning till vilka som kommer sitta i en eventuell S-ledd regering.
Behövs fÀrre lÄsningar
ââSverige och svensk politik behöver fĂ€rre lĂ„sningar, och inte fler. Det som Annie Lööf gjorde i gĂ„r var ju att skapa öppningar, sĂ€ger Magdalena Andersson.
ââDet Ă€r stor sannolikhet att det kommer att vara en komplicerad parlamentarisk situation efter valet. Alla politiker som bidrar till att skapa öppningar, snarare Ă€n lĂ„sningar, vĂ€lkomnar jag.
Delar av Centern Àr kritiska till att partiet redan innan valet öppnar för att sitta i en S-regering, och att man i stÀllet bör stödja det alternativ som ger mest C-politik.
Annie Lööf svarar att man stÄr öppen för samarbete med bÄde S och M, "sÄ lÀnge man inte ger SD direkt inflytande över regeringsmakten".