ABBA-musikal i Knivsta

På onsdagsmorgonen bjöds alla barn i Segerstaskolan i Knivsta på en ABBA-musikal. Det är klass 4 som i två månader har övat intensivt på att lära sig både svenska och engelska texter.

ABBA-musikalen var fjärdeklassarnas bidrag i Segerstaskolans temaarbete 100 år som man genomfört under året.

ABBA-musikalen var fjärdeklassarnas bidrag i Segerstaskolans temaarbete 100 år som man genomfört under året.

Foto: Maria Lindblom

Knivsta2009-05-28 06:02
Hela klassen var med och sjöng hela tiden och sången blandades med roliga fakta om ABBA. Alltsammans hade vävts in i en historia om några 60-talister som skulle arrangera en ABBA-fest.
- Eleverna har varit helt underbara. De har tränat tålmodigt både på lektionstid och hemma. Nu har vi anmält oss för att vara med i klassresekabarén under kulturnatten i Uppsala, säger Viktoria Anstrell, en av klassens två lärare.
Eleverna ser fram emot att kanske vinna pengar till en klassresa. Men närmast ska de sova över i skolan, något som verkar nog så spännande.
- Det har varit jätteroligt att göra musikalen och nu ska vi få sova över i skolan! säger Sara Backlund, en av eleverna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om