En empatisk och drivande bibliotekarie i Knivsta kommun med ett stort engagemang för litteraturen, så beskrivs Gunnel Furuland. Nu har hon fått Lions kulturstipendium 2020, som delades ut under måndagen.
– Det var väldigt roligt, det är alltid kul när kultur och bibliotek uppmärksammas, säger hon.
Gunnel har alltid varit en stor läsare och hon tycker att läsning är ett bra sätt att lära känna andra människor och ta del av andras liv och villkor. En del i Lions motivering är att Gunnel hittar nya vägar för att locka till fortsatt läsande under coronapandemin, bland annat genom bokcirklar på distans.
– Jag vill få människor att mötas och samtala, skapa empati och förståelse. Det är extra viktigt att samtala när vi inte får träffas. Många som är med i boksamtalen är i riskgrupper och har kanske inte har träffat andra på länge.
En gång i veckan möts nio personer för att prata om olika texter. Gunnel tror att fler skulle må bra av att läsa i dessa tider när många är isolerade hemma.
– De som är isolerade kanske får tillfälle att läsa en bok. Man måste försöka använda tiden som finns, nu är läsningen extra viktig, säger hon.
Stipendiet som Gunnel nu har fått ligger på 5 000 kronor. Pengarna ska gå till någonting roligt för bokcirkeln, när pandemin är över.
– Kanske en bokfest. En gång är det här speciella läget väl över hoppas jag, säger Gunnel Furuland.