Historisk jättefastighet ska säljas – fyra bostadshus

Den historiska jättefastigheten Ledingenäs gård ligger ute till försäljning – men utan pris.

Ledingenäs gård är till salu. Till vänster om herrgårdsbyggnaden syns ett poolhus som har byggts ihop med huvudbyggnaden.

Ledingenäs gård är till salu. Till vänster om herrgårdsbyggnaden syns ett poolhus som har byggts ihop med huvudbyggnaden.

Foto: Residence Christie´s International real estate/Peter Engmalm

Knivsta2025-04-08 20:00

En imponerande fastighet i toppskick i sagolik natur och ett mycket representativt boende med närhet till både Uppsala, Arlanda och Stockholm. Så beskrivs Ledingenäs gård som just nu är till salu.

Ledingenäs gård består först och främst av den vita herrgårdsbyggnaden som restes 1850. Utöver det ingår ytterligare tre bostadshus, sju lägenheter och ett gårdshotell. Alltsammans ligger samlat kring ett parkliknande område intill sjön Valloxen, strax utanför Knivsta. I gårdens ägo finns även tre stall, ett ridhus och flera ekonomibyggnader.

Så här ser poolhuset ut inifrån.
Så här ser poolhuset ut inifrån.

Marken som ingår är på 40 hektar vilket motsvarar drygt 70 fotbollsplaner.

Ägaren har nu beslutat att sälja allt på en gång. Taxeringsvärdet är 32 miljoner kronor. Men något försäljningspris finns inte med i bostadsannonsen.

Har ni satt något utgångspris?

– Pris vill vi inte gå ut med, utan det är förfrågan till oss mäklare som gäller, svarar Christina Björkholmen, på mäklarfirman Residence Christies international real estate, i ett mejl.

Flera villor och två lägenhetshus med mera ligger i det parkliknande området intill herrgården.
Flera villor och två lägenhetshus med mera ligger i det parkliknande området intill herrgården.

I samma mejl säger representanterna för ägaren att gården är omnämnd historiskt sedan 1200-talet. Här ska Karl den tolftes informator, som undervisade honom i jakt och fiske, ha bott. Det sägs att Karl den tolfte i sin barndom en gång var nära att drunkna i Sjöfruns grotta i sjön Valloxen.

Dagens tolv hotellrum har använts vid kursverksamhet och i samarbete med närliggande Noors slott som vid behov har hyrt rum här åt konferens-, fest- och bröllopsgäster.

Karta: Ledingenäs Gård
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!