Julmarknad sluter cirkeln

Det ska bli fantastiskt roligt att hela skolan samlas i en byggnad med slöjdsal och allt. Men nostalgiskt att flytta härifrån.

Foto: Maria Lindblom

Knivsta2014-12-21 13:56

Det tycker många på den gamla byskolan Gredelbyskolan som i höst flyttar till den toppmoderna Högåsskolan. I veckan arrangerades en välbesökt gammaldags julmarknad på skolgården.

Här fanns allt från tomtar och annat julpynt till hemkokt julgodis, senap, fågelmat, pepparkakor och bollkastning på burkar.

Bakom ett bord med dörrdekorationer i granris, hemgjorda ljuslyktor och julkort står Elvira Skoglund, Greta Sjölander, William Johansson och Ida Eriksson från klass 3 grön.

De är alla nöjda med julmarknaden, men tycker att det ska bli både roligt och tråkigt att flytta från Gredelbyskolan.

– Det ska bli kul att flytta till den nya skolan som verkar fin, men tråkigt att flytta från Gredelbyskolan, säger Greta Sjölander.

För att fasa ut den drygt hundraåriga Gredelbyskolan, Knivstas sista traditionella byskola, har barnen denna termin arbetat med temat förr, nutid och framtid.

Eleverna har bland annat fått besök av gamla Gredelbybor som berättat hur det var på skolan förr.

– Det var många skillnader mot i dag. Nästan alla mammor var hemma, undervisningen pågick även på lördagar, barnen hade smörgåspaket med sig till lunch och skolan hade utedass, säger förskollärare Anna Wik.

Elvira Skoglund från klass 3 minns också att lärarna brukade bo i skolan förr i tiden.

– Det har varit kul att få lära sig om hur det var förr i tiden, säger hon.

Barnen har bestämt att pengarna från marknaden ska gå till något välgörande ändamål, men en slant kommer enligt personalen också att sparas åt att göra något kul för skolans barn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om