Det var ett glädjebesked för Knivsta när det blev klart för fyrspår förbi Alsike. Men senare kom ett villkor - det krävs att 22 000 bostäder ska byggas i Knivsta. Björn-Owe Björk (KD) är orolig över den planen.
– Det är omöjligt att hinna med att bygga ut den kommunala servicen med skolor, daghem och annat i rätt takt till så många nya bostäder. Vi vill inte att det ska bli ett miljonprogram. Det kan bli mycket problem, säger han.
Han betonar att man vill bygga upp Knivsta som en trivsam småstad. Knivsta har redan utvecklats från att vara ett stationssamhälle till en småstad. Men att bygga 22 000 bostäder kommer att förstöra den visionen. Från dagens 17 000 invånare blir det cirka 80 000 invånare inom 20 år, något som Knivsta inte kommer att klara, hävdar han.
– Med en sådan tillväxt bygger vi Knivsta till en förort, ett miljonprogram som inte är socialt hållbart.
Han vill ha en dialog med regeringen om omfattningen av bygget och tidsplanen.
– Vi vill ha fyrspår förbi Alsike. Men att bygga 22 000 bostäder, det är vi inte intresserade av, säger Björn-Owe Björk.