Det var i juni 2009 som länsstyrelsen i Uppsala län kom med ett förläggande mot Knivsta kommun. Man krävde att kommunen upprättade ett verksamhetsområde och en allmän avloppsanläggning i Västersjö.
Knivsta kommun överklagade till VA-nämnden, som nu ger länsstyrelsen rätt.
-Beslutet var väntat. Det kommer få betydelse för fler områden med liknande problem, säger Jarl Nordström.
Jarl Nordström är en av 16 fastighetsägare i området som gick samman i en ekonomisk förening och byggde ett eget reningsverk som stod färdigt 2009. Övriga 19 fastighetsägare valde att inte ansluta sig.
Kommunen menade att en gemensam lösning inte längre var nödvändig efter att reningsverket stod klart, men den tolkningen delade inte länsstyrelsen.
”Att en gemensamhetsanläggning, som endast tillgodoser en del av områdets behov, skulle medföra att resterande fastigheter inte längre utgjorde ett större sammanhang eller av andra skäl skulle omfattas av kommunens skyldighet är enligt länsstyrelsen inte godtagbart” står det i länsstyrelsens föreläggande från juni 2009.
VA-nämnden skriver i sitt beslut att tidigare lagstiftning innebar att kommunerna inte nödvändigtvis själva behövde driva VA-anläggningar om hälsokraven uppfylldes.
Men numera har kommunen det hela ansvaret att lösa problemen. Det ska ske genom en kommunal anläggning, enligt nämndens beslut.
Kommunalrådet Göran Nilsson (M) hade inte läst beslutet när tidningen talar med honom.
-I princip innebär det att kommunen är skyldig att ordna en anläggning till dem som bor i området och nu inte är kopplade till reningsverket. Det är en komplicerad situation, säger han.
Varför då?
-Många har tolkat det här som att kommunen ska bli skyldig att ta över reningsverket, men så är det inte. De fastighetsägare som är anslutna har rätt att bli undantagna i och med att de har löst VA-problemen på ett tillfredsställande sätt. Övriga fastighetsägare får betala för hela kostnaderna för en ny anläggning, säger han.
Enligt Göran Nilsson innebär det att kommunen bestämmer hur anläggningen ska se ut, medan ägarna till de fastigheter som ska anslutas får betala med höjda anläggningsavgifter.