"Peppkakan" ska motverka äldres ensamhet

Päivi Lintula vill hjälpa äldre ur ensamhet. Nu återstår att hitta fler volontärer och att nå ut till målgruppen.

Päivi Lintula vill hjälpa äldre ur ensamhet.

Päivi Lintula vill hjälpa äldre ur ensamhet.

Foto: Privat/Jeanina Santiago

Knivsta2020-02-25 20:00

Knivstabon Päivi Lintula ville göra något för att motverka ensamhet hos äldre. Via Facebook hörde hon sig för om någon kunde tänka sig att bli volontär. Gensvaret var gott, men för att kunna förverkliga idén återstår nu att nå till målgruppen-äldre som känner ensamhet.

– Jag har inte lyckats nå de äldre med mitt inlägg, men jag tror att det är möjligt via andra medier. Jag har även varit i kontakt med Knivstabon Ulrica Kylin. Hon har samma vision som mig och vi kommer att driva detta tillsammans.

Redan för ett par år sedan tog Päivi ett volontäruppdrag i Stockholm. Det var mycket tack vare den erfarenheten som initiativet om fikaträffar för äldre föddes.

– Vi anordnade en stor festlighet för ensamma personer över 75 år. De träffades sedan en gång i månaden i mindre fikagrupper som ordnades av volontärer.

Tanken med hennes idé är att en grupp på 3–4 äldre personer träffas en gång i månaden. En volontär ställer upp och skjutsar gruppen till och från en fikavärd, som också är volontär.

– Visionen är att det ska finnas tillräckligt många volontärer för att fikaträffarna ska kunna genomföras. Det är tänkt att gruppen kommer att vara densamma medan fikavärdar och chaufförer varierar. Vi kommer att kalla föreningen för "Peppkakan". Vi har inte registrerat namnet ännu men har Facebook, Instagram och ett domännamn under det namnet.

Från och med April kan man höra av sig till Päivi Lintula och Ulrica Kylin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!