Socialkontor får inte plats

Det finns planer på att placera Knivstas socialkontor utanför det nya kommunhuset. Men det tycker inte Anders Eskhult (C) är någon bra idé.

Knivsta2010-06-10 08:08

– Det är bättre om vi får in så mycket som möjligt i kommunhuset så att vi sedan kan avyttra eller hyra ut övriga lokaler som blir över, säger Anders Eskhult.

Kommunhuset, som ska byggas invid Centralvägen mitt emot stationen i centrala Knivsta är mycket omdebatterat. Planerna går ut på att NCC, som kommer att äga byggnaden, ska starta bygget i höst. Kommunhuset står i sådana fall klart om ett år, men som det ser ut nu kommer beslutet att överklagas och på så sätt fördröjas. Under senare tid har diskussioner förekommit hos oppositionen om att hyra ut delar av den nya byggnaden. Detta för att minska kommunens kommande hyreskostnader.

Men nu visar det sig att all kommunens administration inte ens finns på skisserna för vilka som ska få lokaler i den nya byggnaden.
– Förvaltningen har hävdat att av säkerhets- och integritetsskäl så bör socialförvaltningen inte inrymmas i det nya kommunhuset. Men säkerheten borde snarare bli bättre i det nya kommunhuset, i alla fall i jämförelse med servicehuset, säger Anders Eskhult, en av de politiker som sitter i styrgruppen för kommunhuset.
Han föreslår att ytorna i kommunhuset ska effektiviseras och föreslår därför att kommunen åtminstone ska undersöka om även socialkontorets tjänstemän kan få arbetsplatser i den nya byggnaden.

Dagens förslag går ut på att socialförvaltningen ska flytta från Forsbyvägen till servicehuset, det vill säga den byggnad där övrig kommunadministration finns i dag. Servicehuset kommer bland annat att användas som förskolelokaler i framtiden.
– Den personliga integriteten bör vara mer skyddad i nya kommunhuset där det är fler besökare än det blir i servicehuset, säger Anders Eskhult.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om